رزرو هتل

معرفي هتل هاي ايران و آشناي با سايت هاي رزرو هتل

مديريت موثر در هتل

مديريت هتل نيازمند توانايي ذاتي و انعطاف پذيري براي اداره چند كار به صورت همزمان است .شما بايد هر لحظه به سرويس دهي به مشتريان و مديريت كاركنان هتل در بالاترين سطح بازاريابي رسيدگي نمائيد و رويدادها را طرح ريزي كنيد.وظيفه شما اين است كه اطمينان يابيد مشتريان در طول اقامتشان در هتل از رضايت و امنيت كامل برخوردارند اين بدان معناست كه شما مسئول هستيد بررسي كنيد كه ميزان تميزي اتاق ها در چه سطحي است وآيا امكانات به صورت مناسب ارائه شده اند يا نه.

كارمندان خود را بشناسيد

پيش از اينكه بتوانيد دپارتمان هاي مختلف را مديريت كنيد، ابتدا بايد دريابيد كه افراد مستقر در آن بخش ها چه وظايفي دارند.يك اتاق را تميز كنيد و زمان را بسنجيد كه چقدر تميز كردن اتاق طول ميكشد و چه چيزهايي به اين منظور مورد نياز است.

در بخش پذيرش كار كنيد تا متوجه شويد چه تعداد از مشتريان ناراضي هستند و چه مشكلاتي توسط كاركنان رفع ميشود كه شما از آنها بي اطلاع هستيد.

ممكن است فكر كنيد كه بسياري از شكايات مشتريان را بررسي ميكنيد اما در واقع اين كارمندان بخش پذيرش هستند كه بخش بزرگي از اين مشكلات را بدون كمك شما رفع ميكنند.

براي صحبت با مدير تأسيسات، مدير پيش خدمت ها و  آشپز وقت بگذاريد تا دريابيد در يك روز عادي چه اتفاقاتي روي ميدهد.

با داشتن اين تجربيات شما از دو جهت در مديريت موفق خواهيد بود: اول اينكه شما از دانشي برخوردار ميشويد كه درك بهتري از كارمندان و شكايات و مشكلات آنها به شما ارائه ميدهد ،دوم اينكه كارمندان احترام بيشتري برايتان قائل ميشوند چون ميدانند كه از مسائل آنها مطلع هستيد.براي مديريت مؤثر هتل ، شما نيازمند حمايت و احترام كاركنان خود هستيد و اگر چند مشكل همزمان پيش آمد بايد بدانيد چگونه آنها را اولويت بندي كنيد.

هيأت نمايندگي 

هيأت نمايندگي كليد موفقيت مديريت روزانه يك هتل است.مدير به همه ي دپارتمانها سركشي ميكند اما كارمندان بايد به مدير دپارتمان خودشان گزارش دهند نه به مدير هتل.با مديران دپارتمانها جلسه ي روزانه و كوتاه مدت داشته باشيد تا در مورد مسائل مهم آن روز صحبت كنيد.مثلا ذكر كنيد كه تمام اتاق ها پر هستند بنابراين كارمندان بخش خانه داري بايد با بيشترين سرعت ممكن كار كنند يا مثلا به سرآشپز يادآوري كنيد كه در سالن كنفرانس براي زمان ظهر تعداد 100 دست غذاي ناهار لازم است.

اگر ناظر تأسيسات قرار است در اتاقي تعميرات انجام دهد،ميتواند اطلاعات را به بخش خانه داري بدهد تا ابتدا تعميرات انجام شود و سپس نظافت اتاق انجام گردد.اجازه دهيد سرپرستان دپارتمانها كارمندانشان را مديريت كنند اما خودتان به صورت سرزده  و تصادفي به كارشان سركشي نمائيد.مثلا وقتي در حال تميز كردن و يا تعمير اتاق هستند، اتفاقي به اتاق برويد تا سطح حرفه اي بودن آنها را بررسي نمائيد.هر چه بيشتر با كاركنان هتل در تعامل باشيد، حتي اگر به شما گزارش ندهند، بيشتر ميتوانيد روي انجام كار به بهترين نحو روي آنها حساب كنيد.

پاداش به كاركنان

به دليل گستردگي كار مديريت هتل، هيچ راهي وجود ندارد كه به تنهايي از عهده تمام كارها بربيائيد.با داشتن پرسنلي كه به خوبي آموزش ديده اند، ميتوانيد اطمينان يابيد كه مهمانان هتل، اقامتي راحت و به ياد ماندني خواهند داشت. بيشتر اعضاي كاركنان هتل را قشر كارگري تشكيل ميدهند و در بخش هايي هستند كه تحصيلات بالايي براي انجام كار نياز نيست و اغلب اين بدان معناست كه از دستمزد بالايي هم برخوردار نيستند، در اكثر موارد حداقل حقوق يا كمي بيشتر از حداقل دريافت ميكنند.

اين مسائل باعث نميشود كه درجه اهميت شغلي آنها را پايين فرض كنيد، اتاق ها بايد به بهترين نحو تميز شوند، گارسون ها بايد به منوي غذايي و مراحل سرو غذا مسلط باشند و پرسنل پذيرش هتل بايد بسيار مؤدب و دوستانه برخورد كنند حتي وقتي كه مهمانان با بي احترامي با آنها رفتار نمايند. يك سيستم پاداش دهي تعيين كنيد تا به كاركنان انگيزه دهيد بهتر كار كنند.اين سيستم باعث ميشود كارها به آساني انجام گيرند. دپارتماني كه در طول هفته بالاترين رأي را در ارائه ي بهترين كارايي داشته معرفي كنيد و پاداش هاي مالي كوچكي را براي آن دپارتمان در نظر بگيريد يا اگر كارمندي قبل از شما يك مسئله تأسيساتي را حل نمود به او پاداش دهيد.نياز نيست پاداش خيلي زياد باشد، حتي پاداش هاي كوچك هم به مرور زمان باعث ايجاد انگيزه در كارمندان ميشود و آنها را تشويق ميكند كه به خوبي كار كنند.

بازار وبرنامه ريزي

براي مديريت مؤثر هتل، بايد از چند ماه قبل براي رويدادها و ارتقاء كيفي آن برنامه ريزي نمائيد.وارد كردن  زمينه هاي جديد تجاري براي موفقيت هتل بسيار ضروري است.مثلا در فصل تابستان برنامه ي بازاريابي خود را بر مبناي جشن ها و فستيوالهاي تابستاني طرح ريزي نمائيد.در فصل زمستان با برنامه ريزان رويدادهاي مختلف تماس بگيريد تا براي اجرا و اقامت مهمانان كنفرانس ها روي هتل شما حساب كنند.رابطه خود را با تشريفات مجالس عروسي و سالن هاي اطراف گسترش دهيد و پكيج هاي جذابي براي مهمانان عروسي ها پيشنهاد دهيد كه در ساير هتل ها ارائه نميشوند مثل سرويس رفت و برگشت به مراسم عروسي.

ش


برچسب:
امتیاز:
بازدید: 3
+ نوشته شده: 1396/6/24 ساعت: ۰۰ توسط:hotel :

استاندارد ارائه صورتحساب در رستوران يا هتل (قسمت دوم)

دريافت صورتحساب :

پس از ارائه صورتحساب و توضيحات لازم، ايستادن سر ميز و انتظار براي دريافت مبلغ صورتحساب ممنوع است. ميز را ترك كنيد و چند دقيقه اي به مهمان فرصت دهيد تا در صورت نياز فاكتور را بررسي نموده و پس از شمارش مبلغ، آن را براي شما بگذارد. سعي كنيد حتي الامكان مبلغ را در حضور مهمان شمارش نكنيد. همچنين به ياد داشته باشيد ما ميزبانان حق نداريم از حيطه ادب و آداب حرفه اي خارج شويم. تعارف هاي زياد جهت ايجاد صميميت بيش از حد و اصرارهاي بي جا مبني بر عدم پرداخت صورتحساب، خصوصاً براي مهمانان خارجي ابداً حرفه اي نيست.

پرداخت انعام :                                                                                                  

پرسنل رستوران يا هتل در اين خصوص بايد كاملا آموزش ديده و حرفه اي عمل كنند. تأكيد مي شود ميزبانان به هيچ عنوان حق مطالبه و يا يادآوري انعام را نداشته و در صورتي كه مشتريان انعامي پرداخت نمودند مي بايستي بدون شمارش، آن را دريافت و تشكر و قدرداني كنند. مطلب قابل توجه آن است كه ميزبان حق ندارد باقي پول مهمانان را به عنوان انعام فرض كرده و آن را برداشت كند. مابقي مبلغ صورتحساب مي بايستي داخل همان فولدر به مهمان باز گردانده شود و در صورتي كه مهمان بخواهد انعام دهد آن را روي ميز رها كرده و يا قبل از بازگرداندن مابقي مبلغ، ميز را ترك مي كند. بايد دقت كنيد در صورت پرداخت و يا عدم پرداخت انعام از سوي مهمان، هيچ تفاوتي در رفتار و خدمات شما نبايد مشاهده گردد.

مرحله نهايي :

مراحل آخر پذيرايي از مهمان يا (Last Impression) مانند مراحل اوليه برخورد با او يا (First Impression) بسيار مهم و حياتي بوده و اين لحظات معمولا هميشه در ياد و خاطر مهمان مي ماند. لذا پيش از خروج او مطمئن شويد مهمان از خدمات شما رضايت كامل دارد و فراموش نكنيد كه اگر فرم نظرسنجي براي مهمان داريد، حتما آن را در اين مرحله ارائه نموده و يا شفاهاً نظر و پيشنهادش را دريافت كنيد. در انتها مهمان خود را تا درب رستوران بدرقه و مشايعت كنيد. تشكر و اداي احترام در تمام مراحل، اعم از ارائه صورتحساب، دريافت آن و يا دريافت فرم نظرسنجي ضروري است.

 

در انتها فراموش نكنيم كه ادامه حيات و موفقيت تجاري ما بستگي به رعايت همين نكات كوچك و حرفه اي در مراحل پذيرايي داشته و مهماني كه با اين نكته سنجي در تمام روند سرويس دهي روبرو شود، به مرور تبديل به مهماني وفادار و دائمي گرديده و از طريق تبليغات غيرمستقيم و دهان به دهان سود سرشاري را براي ما به ارمغان مي آورد.

ش


برچسب:
امتیاز:
بازدید: 3
+ نوشته شده: 1396/6/24 ساعت: ۰۰ توسط:hotel :

استاندارد ارائه صورتحساب در رستوران يا هتل (قسمت اول)

يكي از پيچيده ترين و چالش برانگيزترين مواردي كه هر ميزبان يا سر ميزبان رستوران و يا هتل با آن روبرو است بحث ارائه صورتحساب به مهمان است. اين بخش از سرويس دهي نه تنها براي ميزبانان استرس فراوان به همراه دارد، بلكه ذهن مديران و سرپرستان را نيز درگير كرده است، چرا كه اقدام صحيح و به موقع مي تواند مشتريان رستوران يا هتل را تبديل به مهمانان دائمي و وفادار كرده و يا بلعكس آنها را با خاطره اي تلخ و منفي بدرقه نمايد. لذا در زير بطور خلاصه مواردي را كه ميزبانان و مديران در ارائه صورتحساب بايد رعايت نمايند، ذكر مي كنيم:

زمان ارائه صورتحساب :

هرگز در ارائه صورتحساب عجله نكنيد، ارائه صورتحساب مهمان پيش از درخواست او موجب مي شود مهمان بپندارد كه رستوراندار تمايل دارد او زودتر از رستوران خارج شود و فقط پول اوست كه اهميت دارد، همچنين تاخير نيز جايز نيست و پس از درخواست او نبايد ارائه صورتحساب بيش از 2 تا 3 دقيقه زمان ببرد.

نحوه ارائه صورتحساب :

صورتحساب بايد به صاحب مراسم و يا ميزبان ميز ارائه شود (اينجا منظور از "ميزبان ميز" شخصي است كه اقدام به دعوت از ديگران كرده و  ساير مشتريان آن ميز مهمان او بوده و او پرداخت كننده صورتحساب است). پرسنل بايد هوشمندانه از پيش ميزبان مهماني يا هر ميز مشخص را شناسايي كرده و صورتحساب را به او ارائه نمايند. در صورتي كه پرداخت كننده ميز مشخص نيست، پرسنل رستوران مي توانند مودبانه با جمله "صورتحساب را به چه كسي بايد ارائه كنم" سراغ او را بگيرند و يا در نهايت در صورتي كه ميز، پرداخت كننده مشخصي ندارد، صورتحساب را در وسط ميز يا در گوشه آن قرار داده و ميز را ترك كنند.

بايد توجه داشت كه صورتحساب بايد كاملا تميز و مرتب و عاري از هرگونه لك و كثيفي يا چربي باشد و صورتحساب ترجيحاً نبايد براي ساير ميهمانان ميز (به غير از صاحب مراسم) قابل رويت باشد. بسياري از رستوران ها صورتحساب را داخل فولدر يا جعبه هاي مخصوص آن قرار مي دهند. همچنين در صورتي كه صورتحساب نياز به امضاء دارد، قرار دادن خودكار با آرم هتل يا رستوران نبايد فراموش شود (اين مورد براي مهماناني كه از كارت اعتباري براي پرداخت استفاده مي كنند و يا مهمانان مقيم هتل ها بسيار رايج است).

توضيح صورتحساب :

به ياد داشته باشيد كه چك و چانه زدن با مهمان در خصوص مبلغ صورتحساب كاملا اشتباه است. در صورتي كه مهمان سوالي دارد خيلي مودبانه و صبورانه سعي كنيد در نهايت سادگي و آرامش پاسخ مناسب را ارائه دهيد و در صورتي كه مهمان به درست يا اشتباه اعتراض دارد حتما مدير سالن يا رستوران را جهت پاسخگويي صدا كنيد. اگر اعتراض مهمان صحيح بود بدون بهانه جويي و توجيه در جهت رفع اشكال و ارائه صورتحساب صحيح اقدام نموده و حتما از مهمان عذرخواهي كنيد و در صورتي كه سوء تفاهم ايجاد شده بود سعي كنيد كاملا شفاف سازي نمائيد. در نهايت يادتان باشد هزينه جذب مشتري جديد 5 برابر حفظ مشتري فعلي است و مشترياني كه شما مشكلشان را مدبرانه حل كرده ايد به مراتب وفادارتر از ساير مشتريان خواهند بود.

 

 ادامه دارد

ش


برچسب:
امتیاز:
بازدید: 3
+ نوشته شده: 1396/6/24 ساعت: ۰۰ توسط:hotel :

زندگي نامه جي ويلارد ماريوت :

هتل‌هاي ماريوت در جهان بسيار معروفند، ولي كمتر كسي مي‌داند كه صاحب آن‌ها كارش را از دكه‌هاي كوچك فروش نوشيدني شروع كرد. «جان ويلارد ماريوت» در تاريخ 17 سپتامبر 1900 در دهكده ماريوت در يوتا آمريكا چشم به جهان گشود. او دومين فرزند در ميان هشت فرزند «هايروم» و «الن موريس» بود.جي. ويلارد كه «بيل» ناميده مي‌شد از همان دوران كودكي شروع به پرورش گوسفند و چغندر قند در مزرعه كوچك خانوادگي‌شان كرد. او به سرعت ياد گرفت كه به درايت و خلاقيت‌هاي خودش تكيه كند. چند سال بعد او گفت: «پدرم وظايف يك مرد بزرگ را به من بخشيده بود. او به من مي‌گفت كه چه چيزي بايد انجام شود اما هيچ‌گاه درباره روش اجراي آن چيزي نمي‌گفت. وظيفه من بود تا راهي براي آن كار پيدا كنم.

b2ap3_thumbnail_141028.jpg


در 13 سالگي، ماريوت به دنبال كسب‌وكاري براي خودش رفت و با ياري گرفتن از خواهران و برادران كوچك‌ترش شروع به كاشت كاهو در چند جريب قابل كشاورزي از مزرعه‌شان كرد. برداشت و فروش كاهوها در آخر تابستان دو هزار دلار براي او عايدي داشت كه تمام آن را سريعا تقديم پدرش كرد. سال بعد، هايروم با اطميناني كه به پسر بزرگش پيدا كرده بود او را براي فروش سه هزار گوسفند، بدون همراه و به‌وسيله قطار به سانفرانسيسكو فرستاد.

هرچقدر كه بيل بيشتر شيفته عظمت كوه‌هاي راكي مي‌شد، بيشتر به زندگي‌اي فراتر از مزرعه خانوادگي فكر مي‌كرد. بدون آموزش، افق‌هاي پيش روي او اندك بود. ماريوت، بعد از اتمام ماموريتي دو ساله براي كليساي مورمن در نيوانگلند، براي كسب مدرك كالج، در سال 1921 به يوتا بازگشت و شهريه تحصيل را با كارهاي كوچكي همچون فروش محصولاتي مثل زيرپيراهن‌هاي پشمي جور كرد.

وقتي به زمان اتمام تحصيل در دانشگاه نزديك ‌شد، به فكر شروع كاري در پايتخت، هزاران كيلومتر آن طرف‌تر، افتاد.

او و شريكش، بعد از اينكه نتوانستند در يك مسافرت تابستاني به واشينگتن يك نوشيدني خنك بيابند، در ماه مي سال 1927 دكه‌اي با 9 صندلي افتتاح كردند تا به مردم نوشيدني‌هاي خنك بدهند.

 ماريوت و هيو كالتون 6 هزار دلار براي خريد تجهيزات مغازه كوچكشان خرج كردند. كارشان تازه پر و بال گرفته بود كه بعد از دو هفته ماريوت براي عمل به قولي به يوتا شتافت. اين قول چيزي نبود جز ازدواج با آليس شيتز. آن‌ها در 9 ژوئن، درست يك روز بعد از فارغ‌التحصيل شدن آليس از دانشگاه يوتا، در سالت‌ليك سيتي ازدواج كردند. ماه عسل آن‌ها سفري طولاني به واشينگتن با اتومبيل فورد مدل تي بود.

او اجازه فروش غذاي داغ را گرفت كه به «هات شاپ» مشهور شد. در سال 1931، شش «هات شاپ» در منطقه وجود داشت.

ماريوت به دقت و با ارزيابي مناطق بر اساس حجم رفت و آمد اقدام به گسترش رستوران‌ها مي‌كرد. او و همسرش در گوشه يك خيابان مي‌ايستادند و ماشين‌هايي كه تردد مي‌كردند را مي‌شمردند.

ماريوت اولين هتلش را سال 1955 ساخت. با افتتاح هتل‌هايش، رشد او بسيار سريع شد و در اواخر دهه 1960 با تهيه غذاهاي حاضري، قهوه‌خانه‌ها، غذاهاي مكزيكي و... درآمدش بسيار بالا رفت و فروش او از حدود 100 ميليون دلار در اواسط دهه 1960 به ميلياردها دلار در دهه‌ 80 ميلادي رسيد.

جي.ويلارد ماريوت در 58 سالي كه بعد از آن زندگي كرد، هرگز استراحت نكرد. او تا زمان مرگش در آگوست 1985 دائما در حال اضافه كردن مكان‌هاي جديد، بهبود روندها و توسعه سرمايه‌گذاري‌هايش بود؛ به محل‌هاي دوردست سركشي مي‌كرد و اعضاي دائما در حال افزايش خود را رمز موفقيت كارش مي‌دانست. او با فكر درباره كارش تنفس مي‌كرد، غذا مي‌خورد و به روياپردازي مي‌پرداخت. حتي وقتي كه پسر بزرگش بيشتر مسئوليت‌هاي بزرگ را بعد از معرفي به‌عنوان رئيس شركت در سال 1972 برعهده گرفت. او هميشه به مديران ماريوت پيشنهاد مي‌كرد: ‌«مراقب كارمندانتان باشيد تا آن‌ها نيز از مشتريانتان مراقبت كنند».

اهميت دادن به ديگران براي اين مدير، فقط به شركت خودش محدود نبود بلكه شامل موارد ديگري همچون كليسا، خيريه و كشورش نيز مي‌شد. او در كنار قبول سمت‌‌هايي در رهبري كليساي مرمون، وقت و پولش را به حمايت از چيزهايي كه برايش عزيز بود، مخصوصا آموزش، اختصاص مي‌داد.

در سفري كه مدتي قبل از مرگش به نيوهمپشاير داشت، فلسفه‌اي را كه در تمامي زندگي‌اش به آن اعتقاد داشت بيان كرد: «انسان بايد هميشه سازنده باشد و مشغول به سازندگي. او بايد هميشه در چيزهايي كه در اين دنياي شگفت‌انگيز رخ مي‌دهد شراكت كند. بايد جوري باشد كه بشود رويش حساب كرد. بايد واقعا زندگي كند و هر روز را تا روز مرگش به حساب بياورد. گاهي اين كار دشوار است ولي چيزي است كه من هميشه به‌دنبال انجام بوده‌ام.

آيا شركت هتلداري ماريوت به بزرگترين شركت هتلداري دنيا تبديل خواهد شد ؟

در حالي كه پيش از اين نام گروه هتل هاي حيات و برخي شركت هاي چيني به عنوان خريداران احتمالي سهام گروه هتل هاي استاروود در ميان بود، حالا اين گروه هتل هاي ماربوت است كه قصد دارد با انجام اين خريد بزرگ، خود را به عنوان بزرگ ترين گروه هتلي جهان معرفي كند.
در اين باره خبرها حاكي از توافقات اوليه طرفين است كه طي آن يك گروه يا برند مشترك از اين دو نام مطرح صنعت هتل جهان پا به عرصه خواهد گذارد تا در مشاركتي دو طرفه، بزرگ ترين شركت هتلي جهان را به نام ماريوت رقم بزنند. مشاركتي كه طي آن تمامي برندهاي بين المللي و lifestyle گروه هتل هاي استاروود از جمله Sheraton marque، ultra-luxury St Regis و نيز W          Hotels   با حضور ماريوت در بخش هتل هاي لوكس تركيب خواهد شد تا به همراه بخش ريزورت هاي طرفين، يك مجموعه مشاركتي بزرگ را شكل دهند.
بدين ترتيب اين مجموعه مشترك با بيش از 5500 هتل و بيش از يك ميليون و يكصد هزار اتاق در سراسر جهان، خواهد توانست با خلق فرصت هاي بيش تر براي جذب مشتريان، سود سرشاري را نصيب سهامداران خود كند. بر طبق اين معامله قرار است سهامداران استاروود صاحب 37 درصد سهام كل مجموعه مشترك شوند تا بدين ترتيب رقم پرداختي از سوي ماريوت به عدد 12.2 ميليارد دلار برسد كه 11.9 ميليارد دلار آن از بابت سهام ماريوت و 340 ميليون دلار نقد بابت 170ميليون سهم استاروود است.
گفتني است كه استاروود پيش از اين با خريد 200 ميليون دلاري گروه مهمان نوازي Protea در افريقاي جنوبي و نيز خريد 134 ميليون دلاري گروه هتل هاي دلتاي كانادا، گستره دارايي هاي خود در اين دو منطقه را افزايش داده بود.
قرار است معامله فوق تا اواسط سال آينده ميلادي به سرانجام برسد.

ش


برچسب:
امتیاز:
بازدید: 4
+ نوشته شده: 1396/6/21 ساعت: ۲۰ توسط:hotel :

مدرسه هتلداري Haag وارد ايران شد

دنياي سفر - پس از 8 ماه مذاكره، هتل مدرسه هاگ هلند در يكي از گروه‏هاي هتلداري معتبر كشور، هتل مدرسه راه‌اندازي مي‏كند. يكي از مهم‏ترين مشكلات هتلداري كشور ضعف نيروي انساني عنوان و فاصله ايران با استانداردهاي جهاني در اين حوزه بيش از حد تصور برآورد مي‏شود.  علي رحيم پور، مدير عامل گروه هتل هاي هما، در گفتگو با دنياي سفر بيان كرد: يكي از مشكلات اصلي در صنعت هتلداري كشور، ضعف نيروي انساني هتل در ارائه خدمات با سطح كيفيت بين المللي است.

 

متاسفانه بعد از انقلاب، به دليل عدم وجود ساختارهايي چون هتل مدرسه ها در كشور براي ارائه آموزش هاي هتلداري با تكيه بر جنبه هاي عملي تر، اين صنعت نتوانست خود را در ارائه خدمات مطلوب هتلداري مطابق با استانداردهاي جهاني بهبود بخشد. در نتيجه، براي ارتقا و بهبود وضعيت كنوني، آموزش به عنوان يكي از مهمترين راه حل هاي موجود، موثر تشخيص داده شده و در مذاكره با هتل مدرسه هاگ براي راه اندازي سومين شعبه آن در ايران و در گروه هتل هاي هما به توافق رسيديم.

   رحيم پور با اشاره به قدمت 80 ساله هتل مدرسه هاگ اظهار كرد: هاگ به عنوان سومين هتل مدرسه برتر جهان در 110 كشور و در مطرح ترين هتل هاي جهان در حال تربيت نيروي انساني در دوره هاي كارداني، كارشناسي و كارشناسي ارشد است. البته قابل ذكر است كه گروه هتل هاي هما داراي مركز آموزشي است و تا كنون نيز 600 نيروي هتلداري را آموزش داده و در حال حاضر نيز در حال آموزش 500 نيرو وزارت خارجه در بحث تشريفات بين المللي است. اما در بحث تربيت و دسترسي به اساتيد و مربيان در سطح بين المللي از امكانات لازم برخوردار نيست. به همين دليل طي اين مذاكرات، هاگ هلند را متقاعد به همكاري كرديم.

وي افزود: استانداردهاي جهاني خدمات هتلداري موضوعات مختلفي را چون خدمات اقامت، پذيرايي، شيوه پذيرايي، تجهيزات مورد استفاده در هتل، دكوراسيون و مبلمان هتل، پذيرش، خانه داري، بازاريابي، مالي، روابط عمومي و ... در بر مي گيرند و ما سعي داريم با پرداختن به آموزش در چنين حوزه هايي خود را به استانداردهاي جهاني نزديك تر كنيم. در حال حاضر نيز دوره هاي آموزشي، كارگاه ها و كلاس هاي مختلفي در اين حوزه ها تعريف شده است اما اولويت دوره هاي اموزشي با مباحثي است كه نيروي انساني را در ارتباط مستقيم با گردشگر قرار مي دهد.

رحيم پور با اشاره به برگزاري اولين دوره «بازاريابي و روابط عمومي در صنعت هتلداري» با همكاري گروه هتل هاي هما و هتل مدرسه هاگ گفت: عدم تطابق آموزش هاي دانشجويان هتلداري و گردشگري كشور با نيازهاي عملي محيط كار و ضعف آنها در چنين محيط هايي، منجر شده است تا بر جنبه هاي عملي اين كارگاه ها و دوره ها تاكيد بيشتري شود. از طرف ديگر شركت در اين دوره ها و كارگاه ها براي تمام علاقه مندان آزاد است. وي در پايان اضافه كرد: قاعدتا كساني كه در اين دوره ها آموزش ديده باشند براي استخدام در گروه هتل هاي هما و ساير هتل هاي كشور در اولويت قرار خواهند گرفت.

 

ش


برچسب:
امتیاز:
بازدید: 3
+ نوشته شده: 1396/6/21 ساعت: ۲۰ توسط:hotel :

موانع اتخاذ استراتژي «اقيانوس آبي» در هتل هاي ايران

در صنعت هتلداري ايران خبري از استراتژي «اقيانوس آبي» نيست كه عمده دليل آن به دخالت دولت در بحث نرخ گذاري مربوط مي شود.

 

شايد از اوايل قرن بيست و يك كه استراتژي اقيانوس آبي به صورت جدي وارد ادبيات بازاريابي شد كمتر صنعتي را در جهان بتوان يافت كه رقابت دروني فعالان آن فاقد اين ويژگي باشد؛ به ويژه صنعت هتل كه براساس ماهيت خود يعني «ارزش» در برابر «بهاي ارزش» به جاي كليشه «كالا» برابر «پول»، از گستردگي ارتباطات انساني بيشتري برخوردار است.

نگاه كوتاهي به مفهوم استراتژي «اقيانوس آبي» بيانگر فضاي كم رقيبي است كه بتوان با مجموعه ايده ها و رفتارهاي خلاقانه براساس فاكتورهاي حذف، كاهش، ايجاد و افزايش، سهم بيشتري از بازار را تسخير كرد؛ چراكه در فضاي عادي رقابت به دليل تعدد فروشندگان و عدم انعطاف پذيري سياست هاي فروش كالاها يا خدمات و تطابق آنها با خواسته ها و تمايلات مشتريان، ميزان برخوردهاي درون صنعتي بين رقبا به قدري بالاست كه منجر به خسارت يا ورشكستگي برخي مي شود كه اصطلاحا از آن به عنوان خونريزي و نهايتا ايجاد «اقيانوس قرمز» ياد مي شود.

از همين رو، سعي مي شود با ايجاد نوآوري ها در كسب رضايت حداكثري مشتريان، شرايط را به گونه اي تغيير داد كه سهم بيشتري از بازار را بدون درگيري با ساير رقبا به دست آورد. از نمونه هاي بارز موفقيت اين رويكرد مي توان به افزايش سرمايه گذاري در ايجاد مجتمع هاي تجاري – فرهنگي و تفريحي در ساليان اخير با الگوبرداري از تجربه موفق مجموعه هاي سينمايي در اروپا اشاره كرد كه ديگر خريداران احتمالي تنها محصولات خاصي را هدف قرار نداده و با گردهم آوردن فروشگاه هاي مواد خوراكي، پوشاك و لوازم خانگي و غيره، مراكز تفريحي و سرگرمي، سالن هاي آرايشي و سينماها و از همه مهم تر با ايجاد پاركينگ ها و تسهيلات آمد و شد، حجم عظيمي از بازار را به سوي خود مي كشاند تا مشتريان بالقوه را نيز به مشتريان بالفعل تبديل كند.

حال آنكه تا پيش از اين، هر يك از اين واحدهاي تجاري براي كسب مشتري بعضا مجبور به كاهش قيمت و رقابتي تنگاتنگ در اقيانوس قرمز خود بودند. در صنعت هتل جهان مصداق كاربرد اين استراتژي را مي توان در اتخاذ سياست هاي كاري نوين گروه ها و زنجيره ها بر اساس همان فاكتورهاي حذف، كاهش، ايجاد و افزايش ديد. به طوري كه مثلا با «حذف» عمليات سنتي ثبت نام مسافر در هنگام ورود و «كاهش» مدت زمان تحويل كليد، تسويه حساب و خروج و «ايجاد» برنامه هايي همچون e-concierge يا اختيار انتخاب اتاق و «افزايش» زيربرندهاي متعدد براي پاسخگويي به طيف بيشتري از سلايق مشتريان سعي در كسب حداكثري بازار دارند.

ترسيم وضعيت كشور

در صنعت هتل كشورمان اما خبري از اين استراتژي نيست كه عمده دليل آن به دخالت دولت در بحث نرخ گذاري مربوط مي شود؛ به اين معنا كه هتل ها بدون برخورداري از حق بايسته خود در نرخ گذاري و ناكامي در راه خلق ايده هاي جذب مشتري و تعيين استراتژي هاي بازاريابي در مسيري قرار دارند كه يا مجبور به واگذاري سالانه اتاق هاي خود به صورت گارانتي مي شوند يا نهايتا تخفيف هايي ارائه مي دهند كه تنها براي جلوگيري از ضرر بيشتر است و نه كسب سود كه هدف استراتژي هاي بازاريابي است. نتيجه اين ناكارآمدي در بازاريابي هم تشديد غلظت رنگ اقيانوس قرمز آنان و ايجاد فضا براي فعاليت «خانه هاي استيجاري» مي شود.

حتي هتل هاي دولتي هم فاقد اين استراتژي هستند؛ چرا كه اساسا اكثر برنامه جذب مشتريان آنها نيز از پيش تعيين شده و بر مبناي روابط و مناسبت هاي دولتي انجام مي گيرد؛ به طوري كه نمي توان هيچ طبقه بندي از مشتريان و دسته بندي مشخصي براي گروه ها و زنجيره هاي هتل دولتي تعريف كرد. با اين همه، اما طوق تقصير اين ناكامي تنها بر گردن دولت به واسطه دخالت در نرخ گذاري يا صدور بي رويه و بدون برنامه مجوزهاي ساخت وساز نيست؛ چراكه متاسفانه بسياري از هتل ها به دلايل متعدد كه مهم ترين آنها درگيري در مسائل روزانه از يكسو و فقر دانش مربوطه از سوي ديگر است، اعتقادي به تغيير نگرش نسبت به بازار و اتخاذ برنامه هاي نوين بازاريابي نداشته و نگاه خود را به اين مهم به دايره «تبليغات» در رسانه هاي اجتماعي محدود كرده اند.

يك نگاه گذرا به روند كاري هتل هاي كشور نمونه كوچكي براي اثبات اين مدعاست. در طول اين سال ها هيچ تدبيري براي حذف پروسه هاي كليشه اي، كاهش مدت زمان عمليات رزرواسيون و كسب صورتحساب ها و تسهيل در پرداخت ها، ايجاد برنامه هاي فروش و افزايش رضايتمندي مشتريان با خلق برنامه هاي مبتكرانه انديشيده نشده يا به درستي به اجرا گذاشته نمي شود. حتي وب سايت بسياري از هتل ها و بدتر از آن، گروه هاي هتلي نيز فاقد بسياري از استانداردهاي لازم براي اطلاع رساني و جذب مشتري هستند.

بنابراين لازم است تا دولت به عنوان متولي اين صنعت، بسترهاي لازم را براي ايجاد خودباوري در نزد هتل ها براي افزايش سهم ايشان از بازار بدون اتكا به دخالت دولت در تسهيل امور فراهم آورد كه در اين بين اعطاي حق «نرخ گذاري» و پرهيز از ورود بي دليل ارگان هاي خود به اين عرصه بر اساس رانت، مهم ترين است. از سوي ديگر هتل ها نيز بايد با درك دشواري هاي شرايط بازار و پذيرش رقباي ناخواسته به جاي تمركز بر حذف آنان، به بازاريابي و ارتقاي دانش خود در اين زمينه بهاي بيشتري دهند.

 

ش


برچسب:
امتیاز:
بازدید: 3
+ نوشته شده: 1396/6/20 ساعت: ۲۱ توسط:hotel :

مطالبه اي براي واگذاري هتل هاي دولتي

بزرگ ترين هتل هاي كشور اكنون به دست نهادهاي دولتي و عمومي و غيرخصوصي اداره مي شوند.

 

واگذاري اقامتگاه ها و مراكز اقامتي دولتي به بخش خصوصي موضوعي است كه سال ها معطل مانده و بزرگ ترين هتل هاي كشور اكنون به دست نهادهاي دولتي و عمومي و غيرخصوصي اداره مي شوند. در چنين شرايطي هر از چندگاهي نيز صحبت از واگذاري آنها به بخش خصوصي به ميان مي آيد؛ اما به گفته فعالان خصوصي، قيمت هاي پيشنهادي براي اين هتل ها آنقدر زياد است كه براي خريداران خصوصي صرفه اقتصادي ندارد و آنها را از خريد منصرف مي كند. اين درحالي است كه به باور كارشناسان و فعالان گردشگري و هتلداري، با واگذاري اين اقامتگاه ها اتفاقات خجسته اي به وقوع خواهد پيوست.

رئيس جامعه تورگردانان ايران در اين باره به «دنياي اقتصاد» مي گويد: «من صددرصد با واگذاري هتل هاي دولتي به بخش خصوصي موافقم و به نظرم نتايج مثبتي دارد؛ كيفيت خدمات مراكز اقامتي ارتقا پيدا مي كند و چون بخش خصوصي بوروكراسي هاي معمول بخش دولتي را ندارد، اقامتگاه ها راحت تر و سريع تر بازسازي و استاندارد مي شوند.»

ابراهيم پورفرج با تاكيد بر اينكه قانون هم دستورالعمل واگذاري را صادر كرده، ادامه مي دهد: «يكي از مشكلات اساسي ما در توسعه صنعت گردشگري نبودن مراكز اقامتي است. ما مدام از افزايش ورود گردشگر صحبت مي كنيم اما زيرساخت ها و مراكز اقامتي و آموزش هاي لازم براي كساني كه در اين مراكز كار مي كنند، فراهم نيست و اين باعث شده كه در فصل بهار و پاييز در شهرهاي توريستي با مشكلات زيادي روبه رو باشيم.» به گفته اين فعال گردشگري كه خود مشغول ساخت يك هتل پرستاره در تهران است، تعداد هتل ها نسبت به گذشته بسيار كمتر شده است؛ چرا كه برخي هايشان طي سال هاي اخير تغيير كاربري داده اند. بنابراين مراكز اقامتي در تهران و شهرستان ها بايد آزادسازي شوند و در اختيار گردشگران قرار گيرند تا به طور بهينه استفاده شوند.

او از تركيه و مالزي به عنوان كشورهايي كه از صنعت هتلداري حمايت قابل ملاحظه اي كرده اند، نام مي برد و خاطرنشان مي كند: «كساني كه زمين دارند و علاقه مند به هتل سازي هستند بايد بتوانند در اسرع وقت مجوز بگيرند و بانك ها تسهيلات آن را فراهم كنند. اگر واقعا علاقه منديم صنعت گردشگري توسعه يابد، نبايد فرصت ها را از دست بدهيم؛ مخصوصا الان كه رغبت زيادي براي سفر به ايران به وجود آمده است.» پورفرج همچنين خواستار اين است كه شرايط واگذاري اقامتگاه هاي دولتي به بخش خصوصي ساده تر شود و مقررات به گونه اي نباشد كه در عمل، واگذاري به امر غيرممكني تبديل شود. رئيس جامعه تورگردانان ايران با اشاره به افزايش ورود گردشگران به كشور يادآور مي شود: «تعداد گردشگران هر سال نسبت به سال گذشته بيشتر شده و درصد افزايش هم خوب بوده اما ما به آخرين حد اين افزايش رسيده ايم و ديگر امكان پذيرش بيش از اين تعداد در فصل پررونق گردشگري وجود ندارد.»

او ضمن گلايه از وضعيت موجود هتل ها نيز مي گويد: «ما بارها از مسوولان خواهش كرده ايم كه طي دستورالعملي به ارگان ها، اجازه دهند در فصل بهار و پاييز هتل هاي 3، 4 و 5 ستاره را ما با گردشگران پر كنيم و در فصول كم رونق گردشگري، اين هتل ها به محل برگزاري سمينارها و كنفرانس ها تبديل شوند. اين درحالي است كه در اوج فصل گردشگري هتل هاي برتر تهران با ميهمانان سمينارهاي نفت و گاز و ... پرمي شوند؛ آن هم در شرايطي كه ورود گردشگر از فروش نفت مهم تر و پولسازتر است.» حالا فعالان گردشگري معتقدند واگذاري مراكز اقامتي دولتي به بخش خصوصي مي تواند موتور گردشگري را پرسرعت تر به حركت درآورد؛ چرا كه بخش خصوصي در اين زمينه تجربه هايي گرانبها دارد كه مي تواند مانع آزمون و خطا شود. با اين همه بايد ديد اين موضوع تا كي مي تواند معطل موانع اجرايي بماند.

ش


برچسب:
امتیاز:
بازدید: 3
+ نوشته شده: 1396/6/20 ساعت: ۲۱ توسط:hotel :

چارت سازماني هتل ها

جهت رسيدن به اهداف بلند و كوتاه مدت سازماني هتل ها همانند تمامي سازمان ها ميبايد مطابق با يك الگو از پيش تعيين شده كار نمايند در اين الگو و يا جدول جايگاه هاي افراد شاغل در هتل مشخص ميشود و از اين طريق تعيين ميشود كه روابط واحد هاي مختلف با يكديگر چگونه بايد باشد . همچنين اين جدول كه به چارت سازماني هتل ها معروف است مشخص كننده خط فرمان و روابط بين واحد هاي مختلف در هتل ها ميباشد. اين پارت در هتل ميتواند متفاوت باشد و در حقيقت نسخه از پيش تعيين شده اي وجود ندارد اما در ادامه دو چارت سازماني نمونه را براي شما آورده ايم كه به شما در درك بهتر اين مطلب كمك مينمايد

 

چارت سازماني ساده در هتل ها با ابعاد كوچك

hotelchart.png

 

چارت سازماني هتل ها با ابعاد بزرگ و بين المللي

hotelchart2.png

 

ش


برچسب:
امتیاز:
بازدید: 4
+ نوشته شده: 1396/6/19 ساعت: ۲۲ توسط:hotel :

چگونه به مهمانان هتل حس خوب القا كنيم؟ (قسمت دوم)

در قسمت اول اين مقاله يكي از روش هايي كه بدان وسيله ميتوان بسادگي ميزان رضايت مندي ميهمانان هتل ها را افزايش داد ذكر كرديم در اين دو روش ساده ديگر را مورد بررسي قرار ميدهيم كه خواندن ان خالي از لطف نميباشد 

روش دوم:
طرح ريزي جزئيات:
تنظيم كردن منو : در مورد انواع غذاهايي كه ميخواهيد براي مهمانان سرو كنيد خوب فكر كنيد و تصميم بگيريد.  در مورد پيش غذاها، دسرها و تناسب آنها با غذاي هر وعده تصميم درست اتخاذ كنيد و براي سرگرم كردن مهمانان مثلا در زمان شام، موسيقي مناسبي را انتخاب كنيد.براي مهماناني كه اقامت طولاني مدت دارند، نقشه مكان هاي توريستي و بليط هاي با تخفيف مهيا كنيد. فيلم هاي سرگرم كننده براي نمايش در ساعات خاص تدارك ببينيد.

روش سوم:
در هر لحظه اطمينان يابيد كه مهمانان احساس خوب و مثبتي دارند.
-    به خوبي و با گرمي به مهمان ها خوش آمد بگوييد.مثل: مفتخريم كه به اينجا تشريف آورديد." با گرفتن وسايلشان در بدو ورود و كمك به آنها و پيشنهاد نوشيدني، به آنها نشان دهيد كه به رفاهشان اهميت ميدهيد.
-    براي صحبت با مهمانها وقت بگذاريد. اگر اين كار را انجام دهيد، در طول اقامتشان حس ميكنند هر لحظه مورد توجه قرار گرفته اند.
-    در سمينار ها و جشن ها افراد مهم را بشناسيد و خودتان را معرفي كنيد و بيان كنيد در هر لحظه آماده انجام درخواستهايشان هستيد.
-    ميزباني شاد و انعطاف پذير باشيد.حس شما به كاري كه انجام ميدهيد بسيار حائز اهميت است.نگرش مثبت و انعطاف پذير شما به خصوص در مواردي كه چيزي طبق برنامه پيش نميرود، باعث حفظ آرامش مهمان ها نيز ميشود.پس هميشه لبخند داشته باشيد

ش


برچسب:
امتیاز:
بازدید: 4
+ نوشته شده: 1396/6/19 ساعت: ۲۲ توسط:hotel :

چگونه به مهمانان هتل حس خوب القا كنيم؟ (قسمت اول)

القاء حس مثبت و سرگرم كردن مهمان هاي هتل هدفي جالب و چالش برانگيز است.فرقي نميكند، چه ميزبان يك مهماني كوتاه مدت باشيد و يا ميزبان مهمانان در مدت اقامت طولاني تر، در هر صورت با كمي آمادگي و آماده سازي امكانات ميتوانيد به راحتي و با اعتماد به نفس كامل به سرگرم كردن مهمانان بپردازيد و اوقات خوشي را برايشان مهيا سازيد. ابتدا بايد اطمينان حاصل كنيد كه مكان ميزباني شما به خوبي آماده شده است و بعد به اين فكر كنيد كه چه چيزهايي بايد فراهم كنيد تا مهمانان احساس راحتي و شادي بيشتري داشته باشند و پس از آن كاري كنيد كه به آنها نشان دهيد قرار است در كنار شما اوقات خوشي را سپري كنند.

روش اول:
1 _ تميز كردن محيط: با تميز كردن محيط شروع كنيد، با تميز بودن اتاق ها حس خوب و خوش آمدگويي را به مهمانان انتقال ميدهيد. روي بخش هايي تمركز كنيد كه مهمانان زمان بيشتري را در آنجا سپري ميكنند مثل: حمام، تخت خواب و... و همچنين به ورودي هاي اتاق و راهروها توجه خاصي نشان دهيد.اتاق ها بايد به خوبي گردگيري شده و تميز و خوشبو باشند.
-    به رو تختي توجه كنيد كه تميز و زيبا باشد.
-    حتما در حمام حوله هاي تميز قرار دهيد كه خوشبو و بدون لك باشند.
2 _  تمام وسايل رفاهي و پذيرايي را تدارك ببينيد.
اطمينان يابيد همه چيز در دسترس است، ميوه، نوشيدني و ساير نيازها مثل دستمال كاغذي. همه چيز بايد در زماني كه مهمان سفارش ميدهد سريع در اختيار وي گذاشته شود.اگر از پر بودن انبار از اين گونه منابع اطمينان داشته باشيد، با اعتماد به نفس بيشتري پذيراي مهمان ها خواهيد بود.
-    حتما به موقع و دقيق تمام لوازم را بررسي كنيد. مثل شامپو، صابون، دستمال كاغذي و....
-    هر چيزي كه در منوي پذيرايي نوشته شده است، بايد از قبل از ورود مهمان تهيه شده باشد.
3 _  تمام جزئيات را بررسي كنيد.
براي بخش هاي سالن هاي كنفرانس و پذيرايي هتل ها كه مهمان ها در مدت كوتاهي در كنارتان هستند، بايد قبل از ورودشان همه تجهيزات را بررسي كنيد و اطمينان يابيد كه همه چيز به درستي كار ميكند.مثلا براي پخش موزيك و يا استفاده از ميكروفون بايد بررسي كنيد كه صدا به خوبي در همه جاي سالن پخش شود. تمام نورها بايد بررسي شوند.تمام ساعت ها بايد دقيق باشند و تمام كنترل ها بايد شارژ باشند.
4 _ فضا را به خوبي سازماندهي كنيد.
مثلا در سالن جشن كه معمولا مهمان ها با هدايايي براي ميزبان وارد ميشوند، بايد از قبل مكان مناسبي را براي تحويل كت ، كيف، چمدان و هدايا در نظر گرفته باشيد.در اتاق مهمان نيز جاي اين وسايل بايد به خوبي تعبيه شده باشد.
-    به محض ورود مهمانان سعي كنيد از وسايلشان به خوبي محافظت كنيد و در حمل وسايل كمك نماييد تا حس بسيار خوبي به آنها منتقل شود.
-    به اندازه كافي جالباسي و آويز لباس در كمد اتاق مهمان قرار دهيد.
-    براي طبقه بندي بخش بار مسافر هزينه كنيد.
5 _ فهرست دقيق مهمان ها را داشته باشيد.
فهرست دقيق و جاي مهمان ها را مشخص نماييد تا احساس رفاه بيشتري داشته باشند.در همايش ها و جشن ها بايد حتما تعداد منطقي را در بگيريد.بيش از ظرفيت سالن مهمان نپذيريد تا در فضايي مناسب امكان پذيرايي عالي از مهمانان فراهم باشد و آنها نيز احساس رضايت نمايند.
6 _ بخش هايي از ساختمان را كه نبايد به آنها وارد شوند، مؤدبانه متذكر شويد و در عوض آنها را تشويق به بازديد از بخش هاي مورد نظر خود نماييد مثل باغچه، كافي شاپ، رستوران و جاهايي كه براي سرگرمي مهمانان در نظر گرفته ايد.

ش


برچسب:
امتیاز:
بازدید: 3
+ نوشته شده: 1396/6/17 ساعت: ۲۲ توسط:hotel :

هتل كوبرگ رسانه اي ترين هتل اتريش شد

هتل كوبرگ بي شك رسانه اي ترين هتل اينروزها است ؛پاله كوبورگ (به آلماني: Palais Coburg) نام كاخ مجلل كوچكي در شهر وين است كه از دهه ۱۹۷۰ به يكي از لوكس‌ترين و گران‌ترين هتل‌هاي اتريش تبديل شده‌است.
به گزارش ساعت 24؛ كاخ كوبورگ متعلق به شاخه‌اي از دودمان سلطنتي زاكسه-كوبورگ اتريش است كه از سال ۱۸۴۰ تا ۱۸۴۵ ميلادي، توسط پرنس فرنيناند ساخته‌شد. درگذشته به‌نام «قلعه كوبورگ»و هم‌چنين به‌خاطر شكل ستون‌ها در نماي بيروني‌اش، به «قلعه مارچوبه» معروف بوده‌است.
كاخ كوبرگ در سال 1839 توسط معمار كارل Schleps در سبك نئوكلاسيك طراحي شده است،

سارا Aurelia Halasz، بيوه يك شاهزاده، كه همراه با خانواده اش در اين مكان زندگي مي كردند. آخرين مالك خصوصي آن بود كه بعد از آن ده سال در زمان جنگ جهاني به اشغال روس ها درآمد.
كاخ كوبورگ در يكي از اعيان‌نشين‌ترين مناطق وين واقع شده‌است و  بر اساس خبرهاي منتشر شده در اخبار هتلداري ؛ قيمت هر شب اقامت در آن در سايت حدود دو ميليون تومان است .

ش

 


برچسب:
امتیاز:
بازدید: 3
+ نوشته شده: 1396/6/16 ساعت: ۲۳ توسط:hotel :

نقد و بررسي هتل آزادي خزر هايت سابق چالوس به قلم مسافران

 • هتل آزادي خزر يكي از هتل‌هاي پنج ستاره‌ي مجموعه هتل‌هاي پارسيان، در منطقه‌ي خوش آب و هوا و دلپذير نمك آبرود و در كنار امواج آرام‌بخش درياي خزر واقع شده است. مسير منتهي به اين هتل، كه با جاده‌اي فرعي به طول حدودا 300 متر از كمربندي چالوس-تنكابن جدا مي‌شود، در همان ابتداي ورود شما را هيجان‌زده خواهد كرد. بعد از گذر از ورودي و نگهباني ابتداي اين مسير، منظره‌ي چشم‌نواز درختان كهنسال و بلند، نظر شما را جلب مي‌كند. اما چيزي نمي‌گذرد كه از دل اين جاده‌ي جنگلي كوتاه، چشم‌تان به آبهاي آبي خزر افتاده كه از آن سوي ساختمان هتل خودنمايي كرده و به شما وعده‌ي اقامتي دلچسب و به يادماندني در يكي از بهترين هتل‌هاي نوار شمالي كشور را مي‌دهند؛ اگر با اتومبيل شخصي سفر كرده باشيد، با توجه به فضاي مناسب پاركينگ هتل ( كه البته مي‌توانست سرپوشيده هم باشد )، در مورد پارك ماشين خود نگراني‌اي نخواهيد داشت؛ اين هتل به شما امكان انتخاب بين دو نوع اتاق و سوئيت را مي‌دهد: رو به دريا و رو به محوطه‌ي جنگلي هتل. كه البته در بيشتر مواقع سال، بهاي پرداختي براي اتاق‌ها و سوئيت‌هاي رو به دريا اندكي بيشتر است. هتل در زميني به وسعت چندين هكتار بنا شده است. همين امر به مديران هتل فرصت داده كه با هوشمندي، از اين گستره‌ي زيبا و بكر بهترين بهره را در جهت رفاه حال مسافرين ببرند. محوطه‌ي مخصوص پياده‌روي هم در كنار دريا و هم در جنگل زيباي هتل، ساحل اختصاصي جهت شناي بانوان و آقايان به همراه آفتابگير و تخت استراحت، پيست كارتينگ، پيست مخصوص دوچرخه‌سواري، زمين ورزشي مجهز به مختصري از دستگاه‌هاي بدنسازي، انواع وسايل سرگرمي از قبيل جت اسكي، پدالو، قايق موتوري، شاتل و موتورهاي چهارچرخ، اسكله‌ي كوچكي روي دريا و نيز آلاچيق‌ها و كومه‌هاي جنگلي با امكان سرو چايي و نوشيدني، شماري از جاذبه‌هايي‌ست كه شما را چه بسا از گشت و گذار در مناطق ديگر اطراف هتل بي‌نياز كرده و در تمام مدت اقامت، در هتل هايت خزر نگه دارند! درون ساختمان هتل نيز، علاوه بر اتاق‌ها و سوئيت‌هايي آراسته و تميز، امكاناتي نظير سونا و جكوزي، رستوران‌هايي با چشم‌انداز دريا، گالري نقاشي و صنايع دستي و نيز ميز پينگ پنگ و فوتبال‌دستي در انتظار شما خواهند بود؛

 • ويژگي هتل آزادي خزر هايت سابق چالوس

   هتل هايت خزر، هر چند كه از لحاظ قدمت، عمري به درازاي چندين دهه داشته اما با بازسازي‌هاي انجام گرفته در اين مدت، همچنان ظاهر زيبا و چشم‌نواز خود را حفظ كرده است. مبلمان و تخت‌خواب اتاق‌ها، از راحتي و نظافت كافي برخوردار بوده و امكانات گرمايشي سرمايشي نيز در فصول مختلف سال به خوبي كار مي‌كنند. يكي از نقاط قوت اتاق‌ها، برخورداري از تراس نسبتا جاداري‌ست كه ميز و صندلي كوچكي نيز در آنها قرار داده شده تا تماشاي مناظر زيباي رو به جنگل و دريا در تمامي ساعات شبانه‌روز براي مهمانان هتل امكان‌پذير باشد. كيفيت و طعم و تنوع غذاي رستوران‌ها، با توجه به آنچه پيش‌تر در مورد تمايل مسافر به گذراندن تمامي ساعات سفر خويش در هتل گفته شد، مي‌توانست كمي بهتر باشد. بوفه‌ي صبحانه نيز در قياس با ساير هتل‌هاي اين كلاس قيمتي، مي‌بايست كمي پر رونق‌تر از آنچه كه هست تدارك ديده مي‌شد. هر چند كه به طور كلي، اگر كمي از سخت‌گيري‌تان كم كنيد، خاطره‌ي غذايي خوبي نيز از اقامت در اين هتل خواهيد داشت؛

 • اطراف هتل (تفريح و سرگرمي ، رستورانها ، مناطق ديدني):

   تله‌كابين نمك‌آبرود كه درست در مقابل جاده‌ي ورودي هتل واقع شده مي‌تواند خاطره‌ي خوش اقامت شما را تكميل كند. همچنين مجموعه‌ي پروازي واقع در تله‌كابين، شماري از تفريحات مهيج هوايي را به گردشگران عرضه مي‌كند؛ در نزديكي هتل، اگر علاقمند به غذاي پر و پيمان ايراني از قبيل انواع كباب، ماهي و خوراك‌هاي محلي مازندران ( باقالا قاتق، ميرزاقاسمي و ... ) باشيد، رستوران هاي آبادگران و باغ رستوران آيلار گزينه‌هاي اول و دوم شما خواهند بود. همچنين شب‌ها اگر براي صرف شام تمايل به فست‌فود و يا انواع غذاهاي ايتاليايي داريد، مي‌توانيد با تنها 15 دقيقه رانندگي به متل‌قوي زيبا رفته و شام را در رستوران ايتاليايي دانانو كه انواعي از بهترين و خوش‌طعم‌ترين غذاهايي ايتاليايي را سرو مي‌كند، نوش جان نماييد؛

 • اين هتل به چه كساني پيشنهاد مي شود:

  رزرو هتل هايت خزر، با توجه به تمامي موارد برشمرده در بالا، تقريبا براي هر كسي و در هر سن و سالي مي‌تواند يكي از اولين گزينه‌هاي انتخابي براي اقامت در سفر به شمال كشور باشد؛ آرامشي كه به لطف فضاي گسترده‌ي اختصاصي اين هتل فراهم شده، در كمتر نقطه‌اي از حاشيه‌ي خزر يافت مي‌شود. از اين رو، زوج‌هاي جوان خسته از مشغله‌ي زندگي در كلانشهرهاي شلوغ، خانواده‌هايي كه فرصت جمع شدن همه‌ي اعضايشان كنار يكديگر به ندرت دست مي‌دهد، و اساسا هر كسي كه نياز به چند روز تفريح، آرامش و تمرد اعصاب تضمين شده دارد، مي‌توانند خاطرات فراموش‌نشدني‌اي از اقامت در اين هتل داشته باشند؛ٰ

 • چه زماني به اين هتل سفر كنيم:

   با توجه به آنكه بخش مهمي از امكانات تفريحي و سرگرمي هتل وابسته به دريا و ساحل هستند، طبعا در ماه‌هايي از سال كه دماي هوا اجازه‌ي استفاده از اين امكانات را به شما بدهد براي اقامت ايده‌آل خواهند بود. هر چند كه، ماه‌هاي سرد زمستاني نيز، با توجه به كمبود تعداد مسافر و خلوتي عمومي مازندران، وسوسه‌ي گريز از هواي آلوده‌ي پايتخت و شهرهاي بزرگ و پناه آوردن به دل طبيعت بكر و زيباي هتل آزادي را در شما تقويت مي‌كنند؛

 • تناسب قيمت با كيفيت و امكانات هتل:

   در حالت كلي با توصيفي كه از امكانات هتل آورده شد، و با مقايسه‌ي قيمت هتل هايت خزر با ساير هتل‌هاي پنج ستاره‌ي كشور، مي‌توان قيمت اين هتل را منصفانه ارزيابي كرد. علاوه بر اين، با بهره‌مندي از تخفيفات سايت هتل‌يار، رضايت شما بيش از اين هم جلب خواهد شد؛

 • ساير موارد:

   با توجه به كمبود تردد مسافر در فصول زمستان و پاييز، مي‌توان از تخفيفات فصلي هتل در اين ايام استفاده كرده و حداقل قيمت را پرداخت نمود؛

 

ش


برچسب:
امتیاز:
بازدید: 3
+ نوشته شده: 1396/6/15 ساعت: ۲۱ توسط:hotel :

5 هتل در زير آب ساخته خواهد شد

hotelmanager_ir_2e1ax_bubbles_entry_hotel2.png

شركت پلنت اوشن امتياز ساخت اينگونه هتل ها را در زير آب دريافت نموده است ، اين شركت پروژه هايي در مصر ، مالزي ، باهاماس و هاوايي در دست دست احداث دارد.

پروژه تازه اين گروه با هزينه 20 ميليون دلاري آماده اجرا ميباشد. در اين پروژه ها، طراحي هاي مختلفي توسط طراحان مطرح ارائه شده كه يكي از آنها هتلي با چشم انداز پانوراميك در عمق 8 و نيم متري آبهاست.

در پروژه اي كه قرار است در زير آب به اجرا دريايد يك آسانسور دريايي وظيفه انتقال ميهمانان از سطح آب

به زير آب و برعكس را بر عهده دارد. طراح اين هتل آقاي << توني وب >> عنوان مينمايد كه در طراحي و ساخت هتل تدابيري انديشيده است تاساخت هتل به گونه هاي جانوري و گياهي آسيبي وارد ننمايد و در عين حال تمامي تلاش ما اين است كه هتلي، امن، زيبا و حفاظت شده براي گردشگران ماجراجو داشته باشيم.

b2ap3_thumbnail_hotel2.png

او همچنين گفت: اين هتل در حقيقت نوعي كشتي يا زيردريايي محسوب مي شود كه با تكنولوژي الكترو مكانيك پيش رانشي حركت كرده تا در مواقع طوفاني جايگاه مناسبي براي خود پيدا كند. خريداران علاقه مند مي توانند هر واحد(اتاق) را به مبلغ 3 ميليون دلار خريداري كنند و مكان آن را به دلخواه در محدوده مشخص شده، تعيين كنند.


برچسب:
امتیاز:
بازدید: 4
+ نوشته شده: 1396/6/12 ساعت: ۲۳ توسط:hotel :

درباره هتل اسپيناس پالاس تهران

درباره هتل اسپيناس پالاس تهران

 

هتل پنج ستاره اسپيناس پالاس، شيكترين و بزرگترين هتل تهران با معماري مدرن و بينظير مي باشد كه در بهترين منطقه تهران، روي تپه هاي مرتفع سعادت آباد در آبان ماه 1394 افتتاح شده است. اين هتل از مجموعه هتل هاي اسپيناس مي باشد. هتل داراي 20 طبقه با 400 باب اتاق و سوئيت لوكس با طراحي داخلي فوق العاده و مجهز به تمامي امكانات رفاهي روز مي باشد. امكانات ديگر هتل شامل چندين سالن همايش، اتاق كار و قرارداد، مجتمع ورزشي، چندين رستوران نظير رستوران فرانسوي، تايلندي، مديترانه اي و سنتي، مركز خريد، آرايشگاه، فست فود، سالن تنيس و سالن ماساژ مي شود.هتل لوكس و زيباي اسپيناس پالاس با چشم انداز بينظير از دره فرحزاد با ارائه امكانات خاص و ويژه و خدماتي كه در نوع خود بينظير است، آماده پذيرايي از ميهمانان گرامي خود مي باشد.

 

توضيحات

همراه داشتن كارت ملي و شناسنامه (مسافرين خارجي پاسپورت) هنگام پذيرش الزامي مي باشد. هزينه اقامت براي كودكان زير 5 سال رايگان ميباشد. قوانين كنسلي : اعلام كنسلي تا 24 ساعت قبل از تاريخ ورود مشمول جريمه 100% نرخ يك شب خواهد گرديد.

 

ش

 


برچسب:
امتیاز:
بازدید: 4
+ نوشته شده: 1396/6/10 ساعت: ۲۳ توسط:hotel :

مدرسه هتلداري Haag وارد ايران شد

دنياي سفر - پس از 8 ماه مذاكره، هتل مدرسه هاگ هلند در يكي از گروه‏هاي هتلداري معتبر كشور، هتل مدرسه راه‌اندازي مي‏كند. يكي از مهم‏ترين مشكلات هتلداري كشور ضعف نيروي انساني عنوان و فاصله ايران با استانداردهاي جهاني در اين حوزه بيش از حد تصور برآورد مي‏شود.  علي رحيم پور، مدير عامل گروه هتل هاي هما، در گفتگو با دنياي سفر بيان كرد: يكي از مشكلات اصلي در صنعت هتلداري كشور، ضعف نيروي انساني هتل در ارائه خدمات با سطح كيفيت بين المللي است.

 

متاسفانه بعد از انقلاب، به دليل عدم وجود ساختارهايي چون هتل مدرسه ها در كشور براي ارائه آموزش هاي هتلداري با تكيه بر جنبه هاي عملي تر، اين صنعت نتوانست خود را در ارائه خدمات مطلوب هتلداري مطابق با استانداردهاي جهاني بهبود بخشد. در نتيجه، براي ارتقا و بهبود وضعيت كنوني، آموزش به عنوان يكي از مهمترين راه حل هاي موجود، موثر تشخيص داده شده و در مذاكره با هتل مدرسه هاگ براي راه اندازي سومين شعبه آن در ايران و در گروه هتل هاي هما به توافق رسيديم.

   رحيم پور با اشاره به قدمت 80 ساله هتل مدرسه هاگ اظهار كرد: هاگ به عنوان سومين هتل مدرسه برتر جهان در 110 كشور و در مطرح ترين هتل هاي جهان در حال تربيت نيروي انساني در دوره هاي كارداني، كارشناسي و كارشناسي ارشد است. البته قابل ذكر است كه گروه هتل هاي هما داراي مركز آموزشي است و تا كنون نيز 600 نيروي هتلداري را آموزش داده و در حال حاضر نيز در حال آموزش 500 نيرو وزارت خارجه در بحث تشريفات بين المللي است. اما در بحث تربيت و دسترسي به اساتيد و مربيان در سطح بين المللي از امكانات لازم برخوردار نيست. به همين دليل طي اين مذاكرات، هاگ هلند را متقاعد به همكاري كرديم.

وي افزود: استانداردهاي جهاني خدمات هتلداري موضوعات مختلفي را چون خدمات اقامت، پذيرايي، شيوه پذيرايي، تجهيزات مورد استفاده در هتل، دكوراسيون و مبلمان هتل، پذيرش، خانه داري، بازاريابي، مالي، روابط عمومي و ... در بر مي گيرند و ما سعي داريم با پرداختن به آموزش در چنين حوزه هايي خود را به استانداردهاي جهاني نزديك تر كنيم. در حال حاضر نيز دوره هاي آموزشي، كارگاه ها و كلاس هاي مختلفي در اين حوزه ها تعريف شده است اما اولويت دوره هاي اموزشي با مباحثي است كه نيروي انساني را در ارتباط مستقيم با گردشگر قرار مي دهد.

رحيم پور با اشاره به برگزاري اولين دوره «بازاريابي و روابط عمومي در صنعت هتلداري» با همكاري گروه هتل هاي هما و هتل مدرسه هاگ گفت: عدم تطابق آموزش هاي دانشجويان هتلداري و گردشگري كشور با نيازهاي عملي محيط كار و ضعف آنها در چنين محيط هايي، منجر شده است تا بر جنبه هاي عملي اين كارگاه ها و دوره ها تاكيد بيشتري شود. از طرف ديگر شركت در اين دوره ها و كارگاه ها براي تمام علاقه مندان آزاد است. وي در پايان اضافه كرد: قاعدتا كساني كه در اين دوره ها آموزش ديده باشند براي استخدام در گروه هتل هاي هما و ساير هتل هاي كشور در اولويت قرار خواهند گرفت.

 

ش


برچسب:
امتیاز:
بازدید: 4
+ نوشته شده: 1396/6/10 ساعت: ۰۱ توسط:hotel :

چرا مسموميت در هتل هاي مشهد زياد است؟

هتل هاي مشهد جامعه ي آماري گسترده اي را در سطح كشور در برگرفته اند و وقوع يكي دو مورد مسموميت در سال خيلي اتفاق خاصي نيست.

 

حداقل سالي يك خبر از مسموميت مسافران در هتل هاي مشهد منتشر مي شود، وضعيتي كه در اعتبارسنجي اقامتگاه هاي اين شهر بي تاثير نيست، اما رييس اتحاديه هتلداران خراسان رضوي بي آنكه نگران چنين شرايطي باشد، معتقد است: «اين تعداد مسموميت با توجه به جامعه آماري هتل هاي مشهد، غيرطبيعي نيست.»

هفته گذشته ۵۵ مسافر در مشهد به علت مصرف غذاي آلوده، مسموم و به بيمارستان منتقل شدند. سال قبل هم هشت دانش آموز دچار حادثه ي مشابهي شده بودند، دو سال پيش هم ۲۲ مسافر سعودي و بحريني بر اثر مسموميت ناشي از سم پاش هتل راهي بيمارستان شدند. سال ۹۲ هم ۲۸ مسافر در يك هتل آپارتمان بر اثر استنشاق گاز مونوكسيد كربن راهي بيمارستان شدند ...

اين ها اخباري است كه در سطحي فراگير از مسموميت زائران در هتل هاي مشهد منتشر شده است. دست كم سالي يك بار چنين حادثه اي در اين شهر رخ مي دهد، اما محمد قانعي - رييس اتحاديه هتلداران خراسان رضوي - با يادآوري اين كه بيش از ۵۷ درصد اماكن اقامتي كشور در شهر مشهد است، اعتقاد دارد: اين تعداد حادثه ي مسموميت در اين حجم از اقامتگاه، چندان غيرطبيعي نيست.

او در عين حال به ايسنا گفت: طبق تحقيقات انجام شده، بيشتر مسموميت هايي كه در اماكن اقامتي مشهد رخ داده، به سيستم هتلداري مشهد ارتباطي نداشته و عوامل خارجي نيز در آن دخيل بوده است.

قانعي، وقوع مسموميت هاي موردي مسافران هتل هاي اين شهر را انكار نكرد، اما اظهار كرد: به هر حال در اين شهر بيشتر سفرها، كارواني و گروهي انجام مي شود كه بعضي از آن ها در اقامتگاه هاي استاندارد اسكان ندارند و خودشان غذا درست مي كنند و يا در مكاني غير از هتل، مواد غذايي مصرف مي كنند كه آلودگي در اين موارد بيشتر ديده شده است.

وي همچنين گفت: در هتل ۴ ستاره اي كه اخيرا اعلام شد حدود ۵۰ مسافر آن مسموم شده اند نيز بررسي و مشخص شد كه ۹۷۰ مسافر در آن اسكان همزمان داشته اند، چگونه سايرين دچار اين حادثه نشدند و فقط آن ۵۰ نفر مسموم شدند. ضمن آن كه مسموميت آن ها نيز حاد نبوده و بلافاصله از بيمارستان مرخص شده اند.

رييس اتحاديه هتلداران خراسان رضوي بيان كرد: گاهي مساله، مسموميت در هتل نيست، بلكه آلودگي محيط هاي پيراموني و حضور در اماكني كه انبوهي از جمعيت حضور دارند نيز مطرح است، با همه اين حرف ها مدعي نيستم كه در هتل هاي مشهد مسموميتي اتفاق نمي افتد، ولي باور دارم كه همه اين اتفاقات به سيستم هتلداري برنمي گردد و عوامل بيروني هم در بروز آن دخيل هستند، مثلا گوشت مصرفي مسافران تا زماني كه بدست شان برسد، مراحل و فرايند زيادي را طي مي كند كه احتمال انتقال آلودگي را در مسافر هتل بوجود مي آورد.

او با بيان اين كه هتل هاي مشهد جامعه ي آماري گسترده اي را در سطح كشور در برگرفته اند و وقوع يكي دو مورد مسموميت در سال خيلي اتفاق خاصي نيست و تا كنون به گرفتاري خاصي منجر نشده است، گفت: حتي در مورد مسموميت زائران سعودي و بحريني كه بر اثر سمپاشي هتل اتفاق افتاد و سفارت عربستان خيلي درصدد بود موضوع را پيگيري كند و آن را سياسي جلوه دهد، خوشبختانه با قرار ديه طبق درخواست آن زائران، موضوع حل شد و متخلفان نيز محكوم شدند.

قانعي در عين حال به نظارت هايي كه بر اقامتگاه هاي مشهد صورت مي گيرد، اشاره كرد و افزود: اين نظارت ها به صورت صنفي و بهداشتي صورت مي گيرد، نظارت اتحاديه نيز خيلي جدي است، حتي براي صدور مجوز و پروانه كسب منتظر نتيجه استعلام ها از سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، اداره بهداشت، اماكن، دامپزشكي، پليس امنيت ملي و ساير دستگاه ها مي مانيم و تا زماني كه تاييديه نگيريم مجوزي نمي دهيم. اين نظارت ها هميشه بوده است.

ش

 


برچسب:
امتیاز:
بازدید: 4
+ نوشته شده: 1396/6/10 ساعت: ۰۱ توسط:hotel :

تاريخ ساخت اقامتگاه‌ها و هتل ها

سفر همواره جزء جدايي‌ناپذير زندگي آدمي بوده كه از ابتداي تاريخ تاكنون به اقتضاي زمان و دلايل گوناگون صورت مي‌گرفته است. تا پيش از اختراع وسايل نقليه موتوري و فراگير شدن استفاده از آنها، سفر معمولا به صورت گروهي يا به اصطلاح كارواني و در مدت زمان طولاني انجام مي‌شد كه خود ايجاب مي‌كرد مكان‌هايي براي استراحت كاروانيان و همچنين در امان ماندن آنها از انواع خطرات ساخته شود؛ اين خود باعث شكل‌گيري ابتدايي‌ترين اقامتگاه‌هاي بين‌راهي شد كه امروزه آنها را به صورت كلي و با عنوان «كاروانسرا» مي‌شناسيم. موقعيت جغرافيايي و استراتژيك ايران در طول تاريخ به عنوان حلقه اتصال ميان شرق و غرب، منجر به ايجاد راه‌هاي متفاوت بازرگاني و نظامي همچون راه شاهي و راه ابريشم، ساخت پل‌هاي متعدد و تامين رفاه و امنيت كاروانيان اعم از نظامي يا تجاري با ايجاد اقامتگاه‌هاي موقت بين‌راهي شد كه با توجه به تفاوت اندك در ساختار معماري و عملكرد هريك نام‌هايي چون كاربات، ساباط، رباط، خان، كاروانسرا و مهمان‌خانه، را به خود گرفته‌اند. تاريخ ساخت اقامتگاه‌هاي موقت بين‌راهي در ايران را مي‌توان به زمان هخامنشيان بازگرداند كه تا دوره صفوي نيز اهميت ساخت آنها با توجه به شرايط سياسي حاكم بر ايران، فراز و فرودهايي را از سر گذراند، اما از دوره صفوي به بعد به علت رونق تجارت داخلي و خارجي و افزايش سفرهاي زيارتي شاهد افزايش تعداد اين اقامتگاه‌ها در قالب كاروانسرا در سطح كشور به ويژه در مسيرهاي اصلي هستيم؛ در دوره قاجار بيشتر اين بناها مرمت و پس از آن نيز به دنبال تحول در صنعت حمل و نقل در اواخر قاجار و دوران پهلوي مهمانخانه‌ها و هتل‌ها جايگزين كاروانسراها شدند. كاروانسراها را ‌بايد نطفه هتل‌هاي امروزي در گذشته‌هاي دور دانست كه با تعريف بخش‌هاي خدماتي متفاوت روح‌ مهمان‌نوازي ايراني نيز به ابتدايي‌ترين شكل ممكن و به اقتضاي زمان در درونشان تبلور يافته بود، همان كنش و كرداري كه به گواه تاريخ و خاطرات سياحان و جهانگرداني كه به ايران سفر كرده‌‌اند، شاخص‌ترين ويژگي فرهنگ ايراني در برخورد  با گردشگران است و ريشه اين سنت را مي‌توان در نمادهايي چون كاروانسرا نيز پي گرفت.  بخش‌هاي اصلي يك كاروانسرا را حصار بيروني، ورودي، هشتي، حياط مركزي، اتاق‌ها، غرفه‌ها و اصطبل تشكيل مي‌دهد كه با توجه به موقعيت اقليمي قرارگيري هر كاروانسرا ارتباط هر يك از اين بخش‌ها با يكديگر اندكي متفاوت بوده و بعضا به اقتضاي موقعيت تعدادي از اين بخش‌ها نيز حذف مي‌شدند؛ تمام اين تغييرات در راستاي خدمات‌رساني مطلوب به مهمانان اين اقامتگاه‌ها صورت مي‌گرفت. در اين رابطه كاروانسراهاي مناطق كوهستاني مثال خوبي هستند كه به دليل كاهش سرماي هوا به شكل مسقف و فاقد حياط مركزي ساخته مي‌شدند تا مهمانان از سرما و باران و برف در امان باشند. تعبيه تالار مركزي و اتاق مسافران در مركز ساختمان و تعبيه ديگر فضاهاي خدماتي در اطراف اتاق‌ها به عنوان فضاي حائل، طراحي و ساخت اتاق‌هاي كوچك و برخوردار از بخاري ديواري يا اجاق‌هاي متعدد به منظور بالا بردن دماي هوا و امكاناتي از اين دست تماما در راستاي ارتقاي سطح خدمات‌رساني و تامين نيازهاي اوليه كاروانيان بوده است. در نمونه‌اي ديگر مي‌توان به كاروانسراهاي مناطق كويري كه از امكاناتي چون آب انبار و يا يخچال برخوردار بودند، تعبيه ايوان مرتفع در مقابل اتاق‌ها براي جلوگيري از ورود آب و خاك، ساخت كاروانسرا با پلان مدور براي دور ماندن از گزند طوفان‌هاي مناطق كويري و نظاير اينها اشاره كرد. حاصل سخن آنكه هر يك از فضاهاي به كار رفته در كاروانسراها به نوبه خود به طور مستقيم و يا غيرمستقيم و متناسب با مهندسي زمانشان در تامين آسايش مهمانان و جلب رضايت آنها نقشي اساسي داشتند. حال با توجه به قدمت چند هزار ساله ساخت كاروانسرا در ايران، اين سازه‌هاي اقامتي مي‌توانند به عنوان الگويي براي ساخت هتل‌هاي امروزي با رويكرد تلفيق معماري بومي‌سنتي‌ با معماري مدرن مورد توجه قرار گيرند كه بي‌شك منجر به خلق اقامتگاه‌هايي بومي‌سازي شده و قابل رقابت با نمونه‌هاي غربي اما با بهره‌گيري از معماري اصيل ايراني خواهند شد، چراكه رويكرد گردشگري در ايران گردشگري فرهنگي است و بسياري از گردشگران ورودي به كشور را گردشگران فرهنگي تشكيل مي‌دهند، كه علاوه بر هتل‌هاي لوكس و مدرن، قطعا اقامت در هتل‌هايي با برخورداري از طراحي بومي مانند كاروانسرا مي‌تواند براي آنان جذاب باشد. همچنين در بحث سرمايه‌گذاري در حوزه واحدهاي اقامتي و هتل‌سازي نيز مي‌توان زنجيره‌اي از هتل‌كاروانسرا را در كشور راه‌اندازي كرد كه با تلفيقي از سنت و مدرنيته يادآور تاريخ، فرهنگ و آداب و رسوم ايرانيان در حوزه اقامت و ميهمان‌نوازي باشد.
ش


برچسب:
امتیاز:
بازدید: 5
+ نوشته شده: 1396/6/5 ساعت: ۲۱ توسط:hotel :

نقد و بررسي هتل استقلال تهران به قلم مسافران

 • مشخصات كلي (ابعاد ، امكانات ، جغرافيايي ):

   ما در ضلع غربي هتل طبقه 9 ام اتاقي دو تخته رزرو كرديم. پرسنل هتل بسيار خوش برخورد و مؤدب و با حوصله بودند. هتل استقلال به دليل موقعيت مكاني خود (همجواري با خيابان وليعصر) و نزديك بودن به نمايشگاه بين المللي تهران از محبوبيت خاصي برخوردار است.از آنجا كه زمان تحويل اتاق ساعت 2 بود و ما صبح به هتل رسيديم چمدان ما را تحويل گرفتند و با استفاده از تاكسي سرويس هتل به تجريش رفتيم و از مراكز خريد اطراف تجريش ديدن كرديم.البته براحتي مي توان از چهار راه پارك وي سوار اتوبوس هايBRT خط تجريش شد و از مراكز خريد ديدن نمود. امكانات اتاق شامل يخچال، صندوق امانات، تلويزيون، اينترنت، سرويس فرنگي و حمام و غيره بوده و از جمله امكانات هتل نيز استخر و لابي، ماهواره، سالن ورزش، فروشگاه و غرفه، نمازخانه، رستوران هاي مختلف و كافي شاپ، اينترنت پر سرعت رايگان در لابي و اتاق ها و پاركينگ مي باشد. شب در لابي هتل اجراي زنده ي موسيقي را داشتيم كه خيلي خوب و دلنشين بود . مناظر بسيار زيباي كوههاي اطراف و نماي شهر در شب، از تراس بسيار ديدني بود. شرايط اتاق به گونه اي است كه مسافران خسته شب آرام و راحتي را سپري خواهند كرد.

 • ويژگي هتل استقلال تهران

  هتل بطور كلي شامل ۱۰ رستوران دائمي و فصلي كه انواع غذاهاي ايراني و خارجي را سرو مي‌كنند و دو سالن ويژه همايش و مراسم و سالن‌هاي ورزشي و استخر است. رستوران و كافي شاپ هاي هتل استقلال تهران تنوع غذايي رستوران هتل به حدي بود كه هر نوع سليقه‌اي را جوابگو باشد. براي صبحانه انواع نان و تخم مرغ، انواع مربا، عسل و انواع پنير، ژامبون و كوكتل و پوره سيب زميني و عدسي ، ميوه، آبميوه ، و انواع نوشيدني هاي گرم و.. سرو مي شد. ساعت سرو صبحانه از ساعت 8 تا 10صبح بود و كاملا رايگان. براي نهار و شام انواع كباب ها، گوشت قرمز و سفيد، غذاهاي رژيمي، خوراكها و سبزيجات آب پز شده، سوپ هاي متنوع، سالاد بار، وانواع ميوه و دسر سرو ميشود. در مجموع دقيقاً هتلي بود كه ما ميخواستيم: بسيار تميز، بدون سر و صدا، لوكس با دكوراسيون طراحي شده به سبك كلاسيك، منظم و با پرسنلي مؤدب. معرفي رستوران ها و كافي شاپ هاي هتل رستوران نوفل لوشاتو: با ظرفيت 140 نفر و ارائه لذيذترين غذاهاي فرنگي و ايراني رستوران ياس 1: واقع در لابي ضلع شرقي هتل استقلال با ظرفيت 200 نفر رستوران ياس 2: واقع در لابي ضلع شرقي هتل پارسيان استقلال به دليل طراحي منحصر بفرد بعنوان تنها سالن مخصوص بانوان در هتلهاي كشور نيز بشمار مي آيد. رستوران عربي الحيات: داراي سه آشپز مجرب لبناني بهمراه ارائه منوهاي بسيار متنوع عربي و محيط بسيار آرام رستوران رز: با ظرفيت 60 نفر و چشم اندازي غيرقابل توصيف به كوه هاي شمال تهران و سرو انواع غذاهاي ايراني و فرنگي رستوران فرانسوي رويال كوزين: كه 12 اسفندماه 1389 به بهره برداري رسيده است به دليل طراحي مدرن و معماري كلاسيك و ارائه بهترين منوهاي بين المللي به عنوان بهترين رستورن فرانسوي ايران شناخته مي شود. رستوران چهار فصل آبشار:يكي از زيباترين و دنج ترين رستوران هاي تهران است. كافي شاپ لابي (لاله سرويس):همراه با اجراي زنده پيانو و سرو لذيذترين دسرها و گواراترين نوشيدني ها كافي شاپ دانسترز لانژ: با فضا و نورپردازي خاص بهمراه اينترنت رايگان و موزيك ملايم و چشم اندازي زيبا و ارائه منوي كامل از انواع نوشيدني هاي سرد و گرم انواع سالاد و ساندويچ و سوشي آماده پذيرايي از ميهمانان عزيز مي باشد. امكانات داخل هتل در لابي فضايي براي فروشگاه هتل تعبيه شده بود كه از جمله مي توان به غرفه هاي فرش دستبافت ، تابلوهاي نقاشي ، جواهرات و ... اشاره نمود البته با توجه به حضور مهمانان خارجي بهتر است كه از ساير صنايع دستي كشورمان از جمله صنايع دستي زيباي اصفهان نيز غرفه هايي در نظر گرفته شود كه مطمئناً براي مهمانان خارجي جالب توجه خواهد بود. امكانات خارج از هتل زيباسازي محوطه خارج از هتل نيازمند توجه بيشتر به طراحي فضاي سبز مي باشد. مسئولان هتل مي توانند با ايجاد فضاي سبز بيشتر و گلكاري و بكار بردن آبنما فضايي دنج براي پياده روي و نشستن مهمانان هتل فراهم نمايند. امكانات ورزشي هتل سالن بدنسازي , استخر , سونا خشك , سونا بخار , جكوزي , حوضچه آب سرد , زمين تنيس از جمله امكانات ورزشي اشاره شده در هتل بود. راحتي در لابي طراحي لابي هتل ، چيدمان مبلمان و استفاده از وسايل لوكس در هتل بر زيبايي و راحتي هتل افزوده است.

 • اطراف هتل (تفريح و سرگرمي ، رستورانها ، مناطق ديدني):

  هتل استقلال از موقعيت مكاني خوبي برخوردار است. فاصله هتل استقلال تا نمايشگاه بين المللي تهران 12 دقيقه پياده( 500 متر) فاصله هتل استقلال تا فرودگاه امام خميني تهران 40 دقيقه با ماشين (59.7 كيلومتر) فاصله هتل پارسيان استقلال تا فرودگاه مهر آباد تهران 20 دقيقه با ماشين (20.4 كيلومتر) فاصله هتل استقلال تا ايستگاه راه آهن تهران 21 دقيقه با ماشين (19.8 كيلومتر) فاصله تا چهار راه وليعصر 20 دقيقه با ماشين (14.3كيلومتر) فاصله تا بازار بزرگ تهران 21 دقيقه با ماشين (14.8كيلومتر) فاصله تا بازار مبل ايران 22 دقيقه با ماشين (19.8كيلومتر) فاصله تا موزه ملي ايران 19 دقيقه با ماشين (14كيلومتر)

 • اين هتل به چه كساني پيشنهاد مي شود:

   براي مهمانان خارجي و برگزاري همايش ها و همچنين ملاقات هاي كاري بسيار مناسب است.در مجموع هتل استقلال را به خاطر راحتي و كيفيت، سهولت دسترسي ، قيمت مناسب با توجه به پنج ستاره بودن ، به ساير دوستان نيز پيشنهاد نمودم. براي سفر هاي خانوادگي نيز كاملا مناسب است.

 • چه زماني به اين هتل سفر كنيم:

   در هنگام برگزاري نمايشگاه بين المللي چون هتل استقلال نزديك ترين هتل تهران به اين نمايشگاه است.شرايط هتل حتي در زمان نزديك به تعطيلات عيد كاملا مناسب مي باشد

 • تناسب قيمت با كيفيت و امكانات هتل:

   قيمت هاي ارائه شده براي رزرو اتاق با توجه به 5 ستاره بودن هتل بسيار مناسب بوده و فقط كمي قيمت غذاهاي خارجي رستوران بالا مي باشد.

 • چگونه حداقل قيمت را پرداخت نماييم:

   خدمات خاص روم سرويس , پذيرش 24 ساعته , لاندري , خشكشويي , خدمات بيدار باش , خدمات پزشكي , خدمات اتو , دستگاه واكس كفش , صبحانه در اتاق , نهار در اتاق , خدمات عروس , فكس , اتاق چمدان , خدمات تهيه بليط , فتوكپي , آژانس مسافرتي , خدمات ترانسفر پولي , خدمات تشريفات ويژه , بخش Check in و Check out سريع(Express) , خدمات باربري , روم سرويس 24 ساعته , صرافي 24 ساعته ...تمامي نيازهاي احتمالي يك مسافر را براورده مي كند.

 • ش

 


برچسب:
امتیاز:
بازدید: 4
+ نوشته شده: 1396/6/3 ساعت: ۲۳ توسط:hotel :

هتل ها شهرها را مي سازند يا شهرها هتل را؟

ثبت جهاني شهر يزد و دغدغه اين روزهاي محافل گردشگري مبني بر اينكه چرا تنها شهر جهاني ايران فاقد هتل پنج ستاره است و چه بايد كرد، اين پرسش را سبب مي شود كه براستي آيا شهرهاي مهم و شناخته شده حتما بايد هتل پنج ستاره داشته باشند؟ و اينكه در پرسشي كلان تر، آيا اين هتل ها هستند كه موجب شهرت شهرها مي شوند يا اين شهرت شهر است كه مي تواند ساخت هتل ها بويژه با درجه پنج ستاره را در پي داشته باشد؟

نگاهي به ديروز و امروز دنياي هتل ها و كشورهاي توسعه يافته براي هر دو طرف معادله اي كه گفته شد مي تواند نمونه هاي متعددي بياورد. از يك سو مي توان به دوبي اشاره كرد كه تا همين يك ربع قرن پيش حتي روياي ورود گردشگر را هم نداشت اما به مدد ساخت هتل هاي متعدد و لوكس خود توانست ابتدا اعتماد سرمايه گذاران را جذب كند و سپس تا جايي پيش رود كه به يكي از مقاصد پرطرفدار گردشگري منطقه و يكي از قطب هاي تجاري جهان بدل شود و امروز هتلي همچون برج العرب، نماد صلابتش شناخته شود. در همين حال و از سوي ديگر مي توان به شهرهايي در افريقا اشاره كرد كه جاذبه هاي طبيعي آنان توانست مطرح ترين برندهاي هتل در جهان را به رقابتي تنگاتنگ در سرمايه گذاري و ساخت هتل وادار كند. كيپ تاون در افريقاي جنوبي در سال هاي دور و نايروبي كنيا در حال حاضر بهترين مصاديق اين مدعايند.

بنابراين بايد اين صورت مساله را از نگاهي ديگر نگريست؛ نگاهي فراتر از داستان مرغ و تخم مرغ و بر اساس اصل تكامل. اصلي كه منطق وجودي لازم و ملزوم است بطوريكه در آن وجود "هتل" فارغ از داشته هاي ذاتي مكان، همچون جاذبه هاي تاريخي يا طبيعي بنوعي يادمان مدرنيته شهر شناخته مي شود كه ميزان توسعه يافتگي شهر است كه تعدد و كيفيت آن را موجب مي شود. به عبارت ساده تر، هر قدر شهرها توسعه فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي و حتي سياسي بيش تري يابند، هتل هاي آن شهر نيز تعدد و كيفيت بهتري مي يابند و اين اصل تكامل و رشد موازي در دنياي امروز است.

بر پايه همين اصل است كه مي توان موفقيت شهرهايي همچون كوالالامپور را بواسطه توسعه اقتصادي و فرهنگي، گوانگجو چين را بخاطر برگزاري نمايشگاه ها، دوحه قطر را بواسطه ميزباني از رويداد مهمي همچون جام جهاني فوتبال و يا رياض عربستان را از بعد سياسي در جذب سرمايه هاي هتلي در سال هاي اخير مورد سنجش قرار داد.

در حقيقت امروز رابطه هتل و شهر تنها بر اساس نياز تعريف نمي شود و با گذر از اين سطح در هرم مازلو نوعي نشانه تمدن است. بطوريكه امروز به سختي مي توان شهري را منطبق با استانداردهاي شهري بدون هتل هاي با كيفيت يافت. اما اينكه "كيفيت" چگونه تعريف مي شود، موضوع مهم ديگري است كه اتفاقا توجه و پرداختن بدان كليد پاسخ به پرسش اين روزها درباره يزد است.

اما پيش از اشاره به آن، بايد اين مهم را يادآوري كرد كه در ادبيات امروز هتلداري جهان، ملاك موفقيت يك شهر در جذب سرمايه گذاري هاي هتلي بر اساس تعداد اتاق ها مورد سنجش و قياس قرار مي گيرد نه فقط بر اساس تعداد هتل ها. منظور آنكه تعداد اتاق هاي هتلي يك شهر اولويتي بالاتر از تعداد هتل هاي آن دارد چرا كه اساس محاسبه تعداد مهمان با تعاريف درآمدزايي است. اين موضوع از آن جهت گفته شد كه متاسفانه در داخل كشور يا بر روي تعداد ساختمان ها با نام هتل تكيه مي كنيم و يا بر روي تعداد تخت.گويي درباره خوابگاه ها صحبت مي كنيم!

همين فرمول جهاني نيز بر پايه اصل "كيفيت" بنا شده يعني در نگاه دقيق تر تعداد اتاق ها بر اساس درجه و كيفيت آن ها تقسيم بندي مي شوند بطوريكه مشخص گردد فلان شهر داراي چه تعداد اتاق لوكس، درجه يك و يا متوسط است كه خود هر يك از اين مفاهيم كيفي داراي تعاريف مشخصي است.

در مورد شهر يزد و اينكه ساخت هتل پنج ستاره تا چه ميزان اولويت دارد هم از قاعده اين نگاه مستثني نيست. بدين معنا كه تعداد اتاق هاي با كيفيت مشابه ارزشي بالاتر از تنها يك دسته اتاق مشخص به اسم هتل پنج ستاره دارد. با اين همه يك نكته ظريف درباره يزد وجود دارد و آن اينكه نبايد ماهيت اين شهر و اساسا آنچه كه موجب ثبت جهاني آن شده را فراموش كرد. از اين روي كه ذات اين شهر بر تاريخي استوار است كه خوشبختانه در حركتي زيبا سال هاست كه در قامت خانه هاي تاريخي كه به هتل تغيير كاربري داده اند، خود معرف هويت شهر و يكي از جاذبه هاي آن شده اند. بنابر اين پيش از پرداختن به ساخت هتل پنج ستاره در اين شهر، بايد دغدغه حفظ و رونق هرچ بيش تر اين هتل هاي سنتي را داشت كه نه تنها منافاتي با ساختار شهر ندارند بلكه خود به عنوان بخشي از بدنه و معرف آن به شمار مي روند.

پس عيب نيست اگر يزد به عنوان شهري جهاني داراي هتل پنج ستاره نباشد اما هتل هاي ويژه و منحصر به ذات خود را داشته باشد. عيب آن است كه همين زيبايي و ويژگي كه مي توان اتفاقا با تكيه بر آن برندسازي كرد را فراموش كرده يا فداي هتل سازي حتي به اسم پنج ستاره كنيم.

ش


برچسب:
امتیاز:
بازدید: 5
+ نوشته شده: 1396/6/2 ساعت: ۲۳ توسط:hotel :

نقش موسيقي در صنعت هتلداري

توجه به موسيقي در بخش هاي مختلف هتل ها و واحدهاي اقامتي ديگر يك ضرورت به شمار مي رود.

 

از ديرباز موسيقي در فرهنگ اقوام مختلف حضور داشته و مورد توجه بوده است. موسيقي نيازي فيزيولوژيك، احساسي، ذهني و فرهنگي است؛ همچنين از منظر اجتماعي نيز قابل توجه است. اهميت آن نيز تا جايي است كه در چند دهه اخير به صورت علمي مورد توجه قرار گرفته و حتي در حوزه هاي مختلف همچون گردشگري نيز نفوذ پيدا كرده است.

تاثير موسيقي در گردشگري كشورهاي مختلف يكسان نيست؛ موسيقي گاه به عنوان يك اصل مطرح شده و بهانه توسعه گردشگري در يك منطقه مي شود؛ در اين رابطه مي توان به مقاصد گردشگري شناخته شده موسيقي در دنيا چون اتريش، برگزاري جشنواره هاي ملي و بين المللي موسيقي در كشورهاي مختلف و يا ايجاد هتل هاي موسيقي در برخي از كشورهاي جهان طي چند سال اخير اشاره كرد و گاه در حاشيه گردشگري و در جهت تكميل خدمات قرار مي گيرد كه در اين رابطه نيز مي توان اجراي موسيقي در سايت هاي گردشگري و يا تاسيسات خدمات رسان چون واحدهاي اقامتي و پذيرايي را مورد اشاره قرار داد؛ چراكه در دنياي معاصر و در بازار رقابتي سختي كه براي جذب و حفظ مشتري وجود دارد، علاوه بر خدمات رساني كيفي و كمي با توجه به استانداردهاي تعريف شده براي هر اقامتگاه، ايجاد محيط آرام و مخاطب پسند از نظر روانشناسي نيز يك شرط مهم به شمار مي رود.

هتل ها نمونه اي مثال زدني در اين رابطه هستند كه توجه به موسيقي در بخش هاي مختلف اين واحدهاي اقامتي يك ضرورت به شمار مي رود. موسيقي تم هاي مختلفي از جمله آرام بخش، فرح بخش، حزين، هيجاني، نيروبخش و ... را در بر مي گيرد و با توجه به اينكه ميهمانان يك هتل گروه هاي مختلف سني از كودك تا كهنسال را شامل مي شوند كه روحيات و علايق هر يك از اين افراد نيز با توجه به سن و جنسيت آنها با هم متفاوت و از سويي حالات روحي، جسمي و ريتم بدن انسان با توجه به ساعات مختلف روز نيز متغير است، بنابراين انتخاب تم هاي مناسب موسيقي در بخش هاي مختلف يك هتل بايد كاملا آگاهانه و علمي باشد و در اين رابطه نيازسنجي هاي لازم صورت پذيرد تا بتواند نيازهاي ميهمانان را تامين كند.

در هتل ها و متناسب با فضاهاي مختلف تعريف شده، امكان استفاده از موسيقي به دو صورت اجراي زنده و غير زنده وجود دارد و از اين رو فضا به دو نوع فضاي مناسب براي اجرا و فضاي مناسب براي پخش تقسيم مي شود. فضاي مناسب براي اجرا شامل رستوران و رستوران سنتي، كافي شاپ و لابي هتل است كه با توجه به اوقات مختلف روز تم موسيقايي خاص خود را مي طلبد و در سالن هاي آرايشي بهداشتي، سالن هاي ورزشي و اسپا نيز مي توان از پخش موسيقي مناسب با كاركرد فضا بهره برد.

به عنوان نكته پاياني، موضوعي كه در اين ميان حائز اهميت مي نمايد اينكه علاوه بر تامين نياز رواني و حسي ميهمانان از طريق موسيقي، نياز پرسنل هتل و انگيزه بخشي به آنان نيز بايد مورد توجه قرار گيرد. پژوهش هاي بسياري نشان داده است كه استفاده از موسيقي مناسب در محيط هاي كاري همچون يك هتل موجب مي شود تا دوره هاي ملامت و خستگي در كار كاهش پيدا كرده و ايجاد حس انگيزه در روحيه افراد تقويت و بر عملكرد آنان افزوده شود، به ويژه در بخش هايي چون آشپزخانه و لاندري كه كاركنان اين بخش ها به دليل دماي بالاي هوا، نسبت به ساير بخش هاي يك هتل شرايط سخت تري را دارند. از اين رو پخش موسيقي ملايم مي تواند شرايط جوي را تغيير داده و با ايجاد آرامش ميان كاركنان خلاقيت و بهره وري آنان را افزايش دهد؛ اين همان موضوعي است كه از سوي مديران هتل ها بايد مورد توجه قرار گيرد.


برچسب:
امتیاز:
بازدید: 4
+ نوشته شده: 1396/6/1 ساعت: ۲۳ توسط:hotel :