رزرو هتل

معرفي هتل هاي ايران و آشناي با سايت هاي رزرو هتل

آنچه از هتل ها و امكانات و درجه بنديشان بايد بدانيد

اصطلاحات مربوط به نوع اتاق در هتل

( بهتر است هنگام سفر به شهر ها  بهترين هتل ها را با هم مقايسه كنيد مثلا" براي تهران دو هتل بزرگ هتل آزادي تهران و هتل استقلال تهران را با هم مقايسه و از نظر قيمت و كيفيت بهترين را انتخاب كنيد .)

 

اتاق يك نفره : اتاق يك نفره Single ناميده مي شود . داراي يك تخت بوده و اختصاراً با علامت SGL نشان داده مي شود.

اتاق دو نفره: اتاق دو نفره Double يا Twin ناميده مي شود . Double يعني اتاقي كه يك تخت دو نفره به هم چسبيده دارد و Twin اتاقي است كه دو تخت مجزا دارد و اختصاراً با علامت DBL نشان داده مي شود.

اتاق سه نفره: اتاق سه نفره Triple ناميده مي شود، داراي ۳ تخت تك نفره و يا يك تخت تك نفره و يك تخت دونفره به هم چسبيده مي باشد و اختصاراً با علامت TPL نشان داده مي شود.

سوئيت(Suite): به اتاقي گفته مي شود كه قسمت جلوي آن مختص پذيرايي و پشت آن اتاق خواب قرار گرفته است ، در بعضي از هتل ها قسمت پذيرايي در پايين و چند پله بالاتر اتاق خواب و حمام قرار دارد (Duplex) البته مي توان در سوئيت يك آشپزخانه كوچك نيز داير نمود.

آپارتمان(Apartment): عبارت است ازيك هال و پذيرايي با يك، دو و يا سه اتاق خواب كه هر كدام داراي دو تخت است . در صورتي كه دواتاقه باشد، معمولاً يك اتاق (Double) يك تخت دو نفره و اتاق ديگر Twin ، دو تخت يك نفره خواهد داشت. هر آپارتمان يك حمام مشترك دارد و يك آشپزخانه كوچك.معمولاً در قسمت پذيرايي به تعدادكافي صندلي يا مبل راحتي وجود دارد.

استوديو(Studio): به اتاقهايي گفته مي شود كه در بدو ورود به شكل اتاق پذيرايي ديده مي شود ولي در صورتي كه مبلها يا كاناپه ها را به صورت تختخواب در آورند حكم اتاق خواب را خواهد يافت، از اين رو، روزها اتاق پذيرايي و شبها اتاق خواب است، البته كاناپه ها طوري ساخته شده اند كه مي توان بالش و پتو و ملحفه را داخل آن جاي داد. اتاق استوديو حمام نيز دارد، استوديو مي تواند آشپزخانه كوچكي نيز داشته باشد .

كانكتد روم(Connected Room): دو اتاق تودرتو را مي گويند، هر دو اتاق به راهرو اصلي هتل راه دارد و هر كدام به تنهايي يك اتاق كامل است و حمام جداگانه اي هم دارد، اين دو اتاق به وسيله يك در از وسط به هم متصل است. چنانچه يك خانواده چهار نفره، چنين اتاقي را درخواست نمايد، بچه ها در يك اتاق و پدر و مادر در اتاق ديگر اقامت خواهند نمود، بدون اين كه درب راهرو اصلي را باز كنند، دو اتاق از درب وسط مي توانند با هم در ارتباط باشند.

كابانا(Cabana):اتاقي است هم كف، كه پنجره آن به محوطه اي باز مي شود كه متصل به استخر شناست. ساكن چنين اتاقي مي تواند براي تعويض لباس از اتاق مخصوص خود استفاده نمايد.

فيستا سوئيت(Fiesta Suite): اين نوع سوئيت ها معمولاً در هتل هائي قرار دارند كه داراي سالن عروسي است و پس از پايان مجلس عروسي، براي استراحت و خواب در اختيار عروس و داماد قرار مي گيرد. معمولاً مخارج اين سوئيت قبلاً جزو هزينه هاي مجلس عروسي منظور گرديده و حساب جداگانه اي ندارد.

انواع تخت در هتل

– تخت سالن پذيرايى/ كاناپه قابل تبديل به تخت Bed- parlor

– كاناپه تبديل به تخت Bed-Studio=Convertible Sofa

– كاناپه تبديل به تختخواب Convertible Couch

– مبل تختخوابشو Sleeping Couch

– تخت ديوارى Folding-up bed

– تخت تاشو Roll-A-Way-Bed

– يك تخت يكنفره Single

– دو تخت جداى تكنفره Twin

– يك تخت دونفره Double

– يك تخت دونفره و دو تخت تكنفره Twin Double

– تخت دونفره بزرگ Queen Size

– تخت بزرگ King Size

– تخت دوبل دوبله Double- Double Bed

– تخت با تشك آبى Water Bed

– تخت دو طبقه Bunk Beds

تختخواب بچه: مسافرينى كه بچه همراه مى آورند، معمولاً نياز به تختخواب بچه دارند، زيرا تختخوابهاى مسافرين براى بچه مناسب نيست و احتمال دارد بچه از روى تختهاى معمولى و مخصوص بزرگسالان به زمين بيافتد. اين نوع تختها هم طى فرمى كه قبلاً اشاره شد، به اتاق اضافه مى شود و وجه اضافى نيز به حساب منظور مى گردد. تختخواب بچه، رو تشكى مشمع نيز دارد كه مانع از رسيدن رطوبت از بچه به تشك مى شود.

تختخواب تاشو(Extra Bed): چون تعداد افراد بعضى از خانواده ها زياد و بيش از تعداد تختخوابهاى اتاق است، استفاده از تخت اضافى ناگزير خواهد بود. تختخوابهاى اضافى را Extra Bed مى نامند. اين تختها در طبقات هتل وجود دارد و براساس فرمى كه Reception به خانه دارى مى دهد، در اختيار اتاقها گذاشته مى شود. اين تختها از نوع تاشو مى باشند و علت اين كه بايستى طى صدور فرمى تحويل داده شود اين است كه بابت تخت اضافى، وجه اضافى از مسافر دريافت مى شود كه به حساب اتاق منظور مى گردد. از اين فرم نسخه اى نيز به Cashier (صندوق) مى رود تا وجه تخت اضافى به حساب اتاق نوشته شود.

انواع سرويس در هتل ها

O.R) Only Room): يعني اتاق جهت اقامت بدون هيچگونه وعده غذائي.

B.B) Bed & Breakfast):يعني اتاق جهت اقامت همراه با يك وعده صبحانه در روز.

H.B) Half Board): يعني اتاق جهت اقامت همراه با يك وعده صبحانه و يك وعده نهار يا شام. مثلاً سرويس H.B در دبي معمولاً به يك وعده صبحانه و يك وعده نهار اطلاق گرديده در حالي كه همان سرويس در تركيه (منطقه آنتاليا و منطقه درياي اژه) به يك وعده صبحانه و يك وعده شام اطلاق مي گردد.

F.B) Full Board): يعني اتاق جهت اقامت همراه با يك وعده صبحانه ، يك وعده ناهار و يك وعده شام. در بعضي از هتل ها اين سرويس بصورت سرويس Full board plus يعني اتاق جهت اقامت همراه با يك وعده صبحانه ، يك وعده ناهار ، يك وعده شام و نوشيدني ها هنگام صرف ناهار و شام ارائه مي گردد .

ALL) All Inclusive): يعني اتاق جهت اقامت همراه با تمام وعده هاي غذائي شامل صبحانه، ناهار ، عصرانه و شام و نوشيدني هاي رايگان . اين سرويس معمولاً در هتل هاي واقع شده در شهرهاي ساحلي نظير كوش آداسي ، بودروم ، مارماريس آنتاليا و . . . ارائه مي گردد و بسته به نوع نوشيدني ارائه شده مثلاً توليد داخل يا خارج كشور و اينكه در چه ساعاتي از شبانه روز ارائه مي گردد داراي واژه هاي متفاوتي است نظير Ultra All Inclusive و Maximum All Inclusive. در بعضي از هتل هائي كه چنين سرويسي ارائه مي گردد استفاده رايگان از ورزشهاي آبي از قبيل جت اسكي ، اسكي روي آب ، غواصي ، ماساژ و . . . براي يكبار در طول اقامت جزئي از سرويس مي باشد.

UALL) ULTERA All Inclusive): يعني صبحانه و ناهار و شام و نوشيدني داخلي و همينطور خارجي و عصرانه در طول ۲۴ ساعت . در اين هتل ها نيز در ابتداي ورود به شما برنامه اي داده مي شود كه در چه ساعتهايي مي توانيد از سرويس هاي رستوران ها و نوشيدنيها استفاده كنيد.

اصطلاحات مربوط به سن مسافر

بزرگسال Adult: به افراد بيش از ۱۲ سال اطلاق مي گردد و با علامت اختصاري ADL نشان داده مي شود.

اطفال ۲-۶ سال Child: كودكاني هستند كه معمولاً در هتل ها به آنها تخت اختصاص نمي يابد و با علامت اختصاري ۶-۲ CHD نشان داده مي شود.

اطفال ۶-۱۲ سال Child: كودكاني هستند كه معمولاً در هتل ها به آنها تخت از نوع سفري اختصاص مي يابد و با علامت اختصاري ۱۲-۶ CHD ن نشان داده مي شود.

نوزاد Infant: به كودكان زير دوسال اطلاق مي گردد كه معمولاً در هتل ها به آنها تخت اختصاص نمي يابد و با علامت اختصاري INF نشان داده مي شود.


برچسب: هتل، رزرو هتل،
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ آذر ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۲۵:۱۶ توسط:وب سازان نوين ايده موضوع: