رزرو هتل

معرفي هتل هاي ايران و آشناي با سايت هاي رزرو هتل

گردش كاري در خشك شويي هتل ها

در اين مقاله با گردش كار و اصول اوليه در لاندري هتل ها آشنا ميشويم .


(در هتل آزادي تهران و همچنين هتل استقلال تهران  اين شغل يكي از مهمترين  شغل هاي مربوط به هتل و حتي رزور هتل  است.)

1 - جمع آوري ملحفه ، روبالشي ، حوله و ... كه نياز به شستشو دارند

خانه و پادو خانه داري (house boy) ميبايد ملحفه ، روبالشي ، حوله و هر آنچه نياز به شستشو دارد را جمع آوري و در داخل قسمت مخصوص كه در ترولي خانه دار جهت نگه داري ملحفه تعبيه شده است قرار دهند . سپس موارد جمع آوري شده در داخل محفظه مخصوص كه واگن ملحفه نام دارد قرار ميگيرد اين واگن ها در هر طبقه به صورت جداگانه به صورت دائمي قرار دارند .

 

همكاران شاغل در واحد خانه داري به هيچ عنوان هيچ نبايد از ملحفه ها جهت تميز كاري استفاده نمايند . پادو خانه داري (House boy)  ميبايد جهت جمع آوري موارد نياز مند شستشو به صورت جداگانه به هر طبقه سركشي نبايد و ملحفه ها را از داخل محفظه نگه داري موارد نيازمند شستشو جمع آوري نمايد . سرپرست خانه داري ميبايد دقت نمايد كه ملحفه ها نبايد روي زمين انباشت شده باشند و يا در هنگام جابجايي از طبقات به لاندري صدمه ببينند .

b2ap3_thumbnail_lieneinchoute.jpg

 2- جابجايي موارد نيازمند شستشو از طبقات به خشكشويي

ملحفه و حوله هاي كثيف ميبايد بوسيله گاري مخصوص حمل پارچه از اتاق خانه داري به خشكشويي منتقل شود . پادو هتل (HouseMan) ميبايد از اينكه ملحفه ها روي زمين كشيده نميشوند اطمينان حاصل نمايد چرا كه ممكن است باعث صدمات جديد به پارچه ها شود . در زمان انتقال ملحفه كثيف يا ميبايد از آسانسور مخصوص پرسنل هتل استفاده شود و يا از آسانسور عمومي زماني استفاده كه ميهمانان در ان وجود نداشته باشند . اشخاصي كه با اشيا ميهمانان در ارتباط هستند بايد آموزش داده شوند تا حتي الامكان با اشيا اسفاده شده تماس نداشته باشند در رابطه با نكات ايميني خانه داري در آينده مقاله اي منتشر خواهد شد كه مطالعه آن را به شما توصيه ميكنم .

3- طبقه بندي ملحفه ، روبالشي ، حوله ها و يونفرم ها

در لاندري ميبايد در قسمت ورودي محلي وجود داشته باشد بتوان تمامي موارد نيازمند شستشو را طبقه بندي نمود اين محوطه ميبايد به اندازي بزرگ باشد كه مخل كاركرد ساير قسمت هاي خشكشويي هتل نباشد . روتختي ها ، يونيفرم و ... ميبايد بر اساس اندازه ، رنگ و روش شستشو طبقه بندي شوند

4- شستشو و خشك شوئي

پس از طبقه بندي موارد نيازمند شستشو همكاران شاغل در واحد لاندري هتل از محل هاي تعيين شده ملحفه ها و ساير اقلام را جهت شستشو برداشته و بنا به نياز آن ها را خشك شوئي و يا شستشو معمولي مينمايند .  اندازه گيري وزن آن چيزي كه قرار است در ماشين لباس شويي قرار بگيرد همواره ميتواند مفيد باشد چرا بدين صورت هيچ گاه بيش از ظرفيت ماشين لباس شويي از آن استفاده نميشود و هزينه هاي تعميرات و نگه داري كاهش ميابد .

همكاران شاغل در واحد لاندري همواره ميبايد قبل ار انتقال موارد قابل شستشو به دستگاه هاي شستشو آن را بررسي نمايند تا داراي لك و صدمه نباشند چرا كه ممكن است فرآيند شستشو در بر اساس لكه اي كه به عنوان مثال يك ملحفه دارد متفاوت باشد . امروز در بيشتر خشكشويي هاي هتل ها از مواردي همچون (بليچ - سفيد كننده ، نرم كننده و لكه ) بر استفاده ميكنند .

5- خشك نمودن

پس از آنكه فرايند شستشو توسط ماشين لباس شويي به انجام رسيد همكاران شاغل در واحد لاندري ميبايد بلافاصله موارد شسته شده را وارد خشك كن نمايند در صورتي كه اين عمل به تاخير بيافتد ممكن است باعث پوسيدگي پارچه ها شود . دقت نماييد درجه حرارت خشك كن ميبايد مطابق با آنچه كارخانه توليد كننده پارچه عنوان نموده است تنظيم شود اين درجه براي تمامي پارچه ها يكسان نميباشد.

همچنين همكاران ميبايد دقت داشته باشند كه ملحفه هاي داخل خشك كن داراي درجه حرارت زياد ميباشند لذا ميبايد كمي صبر نمايند تا تدريجا پارچه ها حرارت خود را از دست بدهند سپس ان را از خشك كن بيرون بياورند

6- اتو كشي و تا نمودن ملحفه و يونيفرم ها

گرچه امروزه در بيشتر هتل ها از دستگاه هاي خود كار براي اتوكشي و تا نمودن ملحفه استفاده ميشود اما در بسياري از هتل ها همچنان اين كار با دست انجام ميشود . پس از آنكه ملحفه ها از خشك كن بيرون آورده شد ميبايد داخل غلطك قرار گيرند تا چين و چوروك هاي آن از بين برود همچنين مواردي همچون يونيفرم ها نيز ميبايد توسط اتو بخار ، بخار داده شود در اينجا توجه به چند نكته لازم است .

  • همواره بايد دقت شود كه اتو بخار داراي ترشح آب زنگ زده نباشد
  • ملحفه و ساير موارد شسته شده بايد دوباره بررسي اجمالي شوند تا لكه اي بر جا نمانده باشد
  •  گرچه با گرمايي كه در اتاق لاندري حكم فرما است كاري مشكل است اما اشخاص اتو كار و تا كننده ميبايد از كلاه استفاده نمايند تا مو جذب پارچه ها نشود.
  • پس از تا نمودن ملحفه نبايد بيش از تعدادي اندك آن ها را روي هم قرار داد چرا كه اين امر باعث ميشود خط تا ملحفه جاي بگذارد و پس از كشيده شدن آن بر روي تخت شكل نا زيبايي به خود گيرد

  پس از انكه اتوكاري و غلطك كاري به اتمام رسيد هر مورد جداگانه تا شده و در محفظه هاي مخصول قرار ميگيرد در پايان روز پادو خانه داري (houseboy) به لاندري مراجعه نموده و ملحفه تميز و تا خورده را به اتاق هاي خانه داري منتقل مينمايد.

  • بهتر است در اتاق خانه داري محفظه هاي در بسته براي قرار گيري محلفه و حوله ها وجود داشته باشد تا از خاك گرفتگي جلوگيري شود

در زير نموداري ساده از فرآيند كاري لاندري هتل براي شما آورده شده است( هتل هايي مانند : هتل استقلال تهران ، هتل آزادي تهران و هتل اسپيناس پالاس )

b2ap3_thumbnail_Laundry_Operation_Flow_Chart.png

 

ش


برچسب: هتل، رزرو هتل،
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۸ آبان ۱۳۹۶ساعت: ۰۱:۱۳:۰۶ توسط:وب سازان نوين ايده موضوع: