رزرو هتل

معرفي هتل هاي ايران و آشناي با سايت هاي رزرو هتل

مطالبه اي براي واگذاري هتل هاي دولتي

بزرگ ترين هتل هاي كشور اكنون به دست نهادهاي دولتي و عمومي و غيرخصوصي اداره مي شوند.

 

واگذاري اقامتگاه ها و مراكز اقامتي دولتي به بخش خصوصي موضوعي است كه سال ها معطل مانده و بزرگ ترين هتل هاي كشور اكنون به دست نهادهاي دولتي و عمومي و غيرخصوصي اداره مي شوند. در چنين شرايطي هر از چندگاهي نيز صحبت از واگذاري آنها به بخش خصوصي به ميان مي آيد؛ اما به گفته فعالان خصوصي، قيمت هاي پيشنهادي براي اين هتل ها آنقدر زياد است كه براي خريداران خصوصي صرفه اقتصادي ندارد و آنها را از خريد منصرف مي كند. اين درحالي است كه به باور كارشناسان و فعالان گردشگري و هتلداري، با واگذاري اين اقامتگاه ها اتفاقات خجسته اي به وقوع خواهد پيوست.

رئيس جامعه تورگردانان ايران در اين باره به «دنياي اقتصاد» مي گويد: «من صددرصد با واگذاري هتل هاي دولتي به بخش خصوصي موافقم و به نظرم نتايج مثبتي دارد؛ كيفيت خدمات مراكز اقامتي ارتقا پيدا مي كند و چون بخش خصوصي بوروكراسي هاي معمول بخش دولتي را ندارد، اقامتگاه ها راحت تر و سريع تر بازسازي و استاندارد مي شوند.»

ابراهيم پورفرج با تاكيد بر اينكه قانون هم دستورالعمل واگذاري را صادر كرده، ادامه مي دهد: «يكي از مشكلات اساسي ما در توسعه صنعت گردشگري نبودن مراكز اقامتي است. ما مدام از افزايش ورود گردشگر صحبت مي كنيم اما زيرساخت ها و مراكز اقامتي و آموزش هاي لازم براي كساني كه در اين مراكز كار مي كنند، فراهم نيست و اين باعث شده كه در فصل بهار و پاييز در شهرهاي توريستي با مشكلات زيادي روبه رو باشيم.» به گفته اين فعال گردشگري كه خود مشغول ساخت يك هتل پرستاره در تهران است، تعداد هتل ها نسبت به گذشته بسيار كمتر شده است؛ چرا كه برخي هايشان طي سال هاي اخير تغيير كاربري داده اند. بنابراين مراكز اقامتي در تهران و شهرستان ها بايد آزادسازي شوند و در اختيار گردشگران قرار گيرند تا به طور بهينه استفاده شوند.

او از تركيه و مالزي به عنوان كشورهايي كه از صنعت هتلداري حمايت قابل ملاحظه اي كرده اند، نام مي برد و خاطرنشان مي كند: «كساني كه زمين دارند و علاقه مند به هتل سازي هستند بايد بتوانند در اسرع وقت مجوز بگيرند و بانك ها تسهيلات آن را فراهم كنند. اگر واقعا علاقه منديم صنعت گردشگري توسعه يابد، نبايد فرصت ها را از دست بدهيم؛ مخصوصا الان كه رغبت زيادي براي سفر به ايران به وجود آمده است.» پورفرج همچنين خواستار اين است كه شرايط واگذاري اقامتگاه هاي دولتي به بخش خصوصي ساده تر شود و مقررات به گونه اي نباشد كه در عمل، واگذاري به امر غيرممكني تبديل شود. رئيس جامعه تورگردانان ايران با اشاره به افزايش ورود گردشگران به كشور يادآور مي شود: «تعداد گردشگران هر سال نسبت به سال گذشته بيشتر شده و درصد افزايش هم خوب بوده اما ما به آخرين حد اين افزايش رسيده ايم و ديگر امكان پذيرش بيش از اين تعداد در فصل پررونق گردشگري وجود ندارد.»

او ضمن گلايه از وضعيت موجود هتل ها نيز مي گويد: «ما بارها از مسوولان خواهش كرده ايم كه طي دستورالعملي به ارگان ها، اجازه دهند در فصل بهار و پاييز هتل هاي 3، 4 و 5 ستاره را ما با گردشگران پر كنيم و در فصول كم رونق گردشگري، اين هتل ها به محل برگزاري سمينارها و كنفرانس ها تبديل شوند. اين درحالي است كه در اوج فصل گردشگري هتل هاي برتر تهران با ميهمانان سمينارهاي نفت و گاز و ... پرمي شوند؛ آن هم در شرايطي كه ورود گردشگر از فروش نفت مهم تر و پولسازتر است.» حالا فعالان گردشگري معتقدند واگذاري مراكز اقامتي دولتي به بخش خصوصي مي تواند موتور گردشگري را پرسرعت تر به حركت درآورد؛ چرا كه بخش خصوصي در اين زمينه تجربه هايي گرانبها دارد كه مي تواند مانع آزمون و خطا شود. با اين همه بايد ديد اين موضوع تا كي مي تواند معطل موانع اجرايي بماند.

ش


برچسب: هتل، رزرو هتل،
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ شهريور ۱۳۹۶ساعت: ۱۰:۲۰:۰۶ توسط:وب سازان نوين ايده موضوع: